Fotovananemist põhjustab liigne päikese käes viibimine.

Fotovananemine ja selle ennetamise viisid

Enneaegset vananemist, mis on enamjaolt põhjustatud liigsest kokkupuutest päikesekiirgusega, nimetatakse fotovananemiseks. Selle peasüüdlane on UV-kiirgus, mis tekitab naha DNA-le nii otsest kui ka kaudset kahju. Selle tagajärjel hakkavad nahale ilmuma kortsud, nahk lõtvub ja tekivad enneaegsed pigmentatsioonihäired. Fotovananemist aitavad ära hoida naha piisav kaitsmine aasta ringi ning kvaliteetsete päikesekaitsevahendite kasutamine.

Mis on fotovananemine?

Nahas esineb kaht tüüpi vananemist − sisemist ja välimist.

Sisemine vananemine
Organismi üldisest vananemisest ei jää puutumata ka nahk. Seda tüüpi vananemine on täiesti loomulik ja vältimatu. Seda nimetatakse ka kronoloogiliseks vananemiseks. Sisemist vananemist põhjustavad kehasisesed tegurid, näiteks pärilikkus ja hormonaalsed muutused, mis kaasnevad eri eluetappidega.

Välimine vananemine
Välimise vananemise kulgu on aga võimalik mõjutada. Välimist vananemist põhjustavad kehavälised tegurid, näiteks keskkond (ilmastikuolud ja kokkupuude UV-kiirgusega), eluviis (suitsetamine ja alkoholi tarbimine) ning ravimid. 

Naha välimisel vananemisel ilmnevad naha vananemismärgid oodatust varem ning seepärast nimetatakse seda tüüpi protsessi sageli ka enneaegseks vananemiseks. Uuringud näitavad, et kuni 90% kõigist naha enneaegse vananemise märkidest on põhjustatud kokkupuutest UV-kiirgusega*.

Kui enneaegne vananemine on tingitud kokkupuutest UV-kiirgusega ja üldiselt päikesevalgusest, nimetatakse seda fotovananemiseks.

* Allikas: Ramos-e-Silva et al., Anti-aging cosmetics: Facts and controversies. Clin Dermatol. 2013. a novembrist detsembrini; 31 (6): 750–8.

Naha vananemist mõjutavad nii kehasisesed kui ka -välised tegurid.
Seda, kui kiiresti nahk vananeb, mõjutavad nii kehasisesed kui ka -välised tegurid.
Näopoolte võrdlus, mis annab aimu enneaegse vananemise mõjust.
Liigne kokkupuude UV-kiirgusega põhjustab naha enneaegset vananemist.
Tundemärgid ja sümptomid

Millised on fotovananemise tundemärgid ja sümptomid?

Vananedes toimuvad nahas muutused.

Loe lähemalt osast Naha iseärasused eri vanuses: kuidas naha ehitus ja välimus inimese eluea jooksul muutuvad.

Paljud neist märkidest ja sümptomitest ilmnevad enneaegu päikese ning fotovananemise mõjul. Kuna UV-kiirguse ja HEV-valgusega puutuvad ülejäänud kehast rohkem kokku nägu, käed ja dekolteepiirkond, vajavad need piirkonnad ning iseäranis nägu tõhusat, pidevat ja aastaringset kaitset, et vähendada nähtavaid vananemismärke.


Mis on fotovananemine?
Naha vananemine toob kaasa selle vormikuse vähenemise ja kortsud.
Päikesest tingitud nahakahjustused (fotovananemine), mis on nähtavad tänu UV-kaamerale
UV-kaamera võimaldab näha päikesest tingitud nahakahjustusi veel enne, kui need muutuvad silmaga nähtavaks.
Otsesed ja kaudsed põhjused

Kuidas fotovananemine toimub?

Fotovananemist põhjustab liigne päikese käes viibimine. 

Päikesest eralduvas UVB-kiirguses leiduvad prootonid imenduvad naharakkudes ja tekitavad rakkude DNA-le otsest kahju. UVB-kiirgus põhjustab päikesepõletust ning otseseid DNA-kahjustusi, mis võivad viia nahahaiguste, sh nahavähi tekkimiseni. 

Kuigi otsestel DNA-kahjustustel on oma osa naha fotovananemises, on naha enneaegse vananemise peasüüdlane hoopis UVA-kiirgus. UVA-kiirgus kahjustab ka rakkude DNAd, kuid kaudselt: selle tagajärjel moodustuvad vabad radikaalid, mis omakorda tekitavad kahju DNA-le – seda protsessi nimetatakse oksüdatiivseks stressiks. Samuti näitavad hiljutised uuringud, et HEV-valgus soodustab naha enneaegset vananemist, kuigi palju vähem kui UV-kiirgus. Loe lähemalt UVA- ja UVB-kiirguse ning HEV-valguse mõjust nahale.

UVA-kiirgus on küll nõrgem kui UVB-kiirgus, kuid see on 30–50 korda levinum ning seda esineb enam-vähem ühe ja sama tugevusega kogu aasta vältel päevavalgusega ajal, mis tähendab, et pikaajalise kahju vältimiseks tuleks päikesekaitsevahendit kasutada iga päev olenemata aastaajast. Lisaks soovitame eelistada päikesekaitsevahendeid, mis kaitsevad ka HEV-valguse eest. 

UV-kiirgus põhjustab naha fotovananemist
UV-kiirgus võib kahjustada naharakkude DNAd.

Kuidas kaitsta nahka fotovananemise eest?

Et kaitsta näonahka fotovananemise eest, on kõige tähtsam mõista päikesekiirguse käes viibimisega kaasnevaid ohte ning kohandada oma käitumist selle järgi: kaitsta nahka alati päikese eest, viibides kas varjus või kandes riideid, ning kasutada õigesti sobivaid päikesekaitsevahendeid.

Loe lähemalt selle kohta, kuidas leevendada ohte, mis kaasnevad päikese käes viibimisega, kuidas valida oma nahale sobivaid päikesekaitsetooteid ja kuidas neid õigesti kasutada, osas UVA- ja UVB-kiirguse ning HEV-valguse mõju nahale, ning selle kohta, kuidas hoolitseda näonaha eest, osas Päikese mõju näonahale.

Naha fotovananemine
Nahka peaks päikese eest kaitsma aasta läbi.

Soovitame sul kasutada päikesekaitsevahendeid osana oma igapäevasest nahahooldusest ning eelistada kvaliteetse koostisega tooteid, mille tõhusus on just sinu nahatüübi puhul kliiniliselt ja dermatoloogiliselt tõestatud. Kõik Eucerini päikesekaitsetooted kaitsevad UVA- ja UVB-kiirguse eest, on laia kaitsespektriga, kaitsevad lisaks suurepäraselt UV-kiirguse eest ning võitlevad HEV-valgusest põhjustatud oksüdatiivse stressiga. Samuti on nende sobivus tundlikule nahale kliiniliselt ja dermatoloogiliselt tõestatud.

Eucerini vananemisvastane päikesekaitsepiim (SPF 30 või 50) on välja töötatud just vananevale nahale. See kaitseb nahka UVA- ja UVB-kiirguse eest ning aitab vähendada HEV-valgusest põhjustatud oksüdatiivset stressi, ennetades nii fotovananemist ning vähendades kortse. Sellised toimeained nagu likohalkoon A ja glütsüretiinhape kaitsevad epidermise süvakihtide rakke päikesekiirgusest tingitud kahju eest ja parandavad nende DNAd ning hüaluroonhape parandab naha niisutatust, muudab nahka pringimaks seestpoolt väljapoole ja vähendab isegi sügavaid kortse. See toode on kerge ja mitterasvase koostisega, tänu millele sobib see suurepäraselt meigialuskreemiks, nii et seda on lihtne kasutada igapäevase nahahoolduse käigus.

Kui sul esineb pigmendilaike, võib neid aidata vähendada B-resortsinool, mis on Eucerini sarja EVEN BRIGHTER toodete peamine toimeaine.

Päikesekaitse, mis aitab fotovananemist ennetada
Kvaliteetsed päikesekaitsetooted võivad aidata fotovananemist ennetada.
Päikesekaitsetooted aitavad fotovananemist ennetada
Eelista tooteid, mis kaitsevad nahka UV-kiirguse eest ja võitlevad HEV-valgusest põhjustatud oksüdatiivse stressiga.

Uudiskirja tellimine

Eucerini värskete uudistega kursis olemiseks ja uudiskirja tellimiseks täida palun järgmised väljad.

  • Proovi uusi tooteid
  • Osale ekslusiivsetel loosimistel
  • Hangi uusimat teavet ja näpunäiteid