Vananemismärgid – Vormikuse vähenemine

5 minutit lugemist
Näita Rohkem

Umbes 25. eluaasta paiku algab naha loomulik vananemine ning kõigis nahakihtides hakkavad tekkima muutused. Seda põhjustavad nii kehasisesed protsessid kui ka kehavälised tegurid.

Tundemärgid Ja Sümptomid

Iga mööduva aastaga toimuvad naha ehituses muutused.
Näokuju muutub aja jooksul, sest naha vormikus väheneb.

See, kuidas me vananeme, sõltub osaliselt geenidest. Sisemine vananemine koos keskkonnast ja eluviisist tulenevate teguritega aeglustavad nahatalitluse peamisi protsesse. Just nende aeglustumine põhjustabki kõige enam silma torkavaid vananemismärke: peeni kurde ja kortse, vormikuse ja elastsuse vähenemist ning jume tuhmumist.

Üks peamisi muutusi, mis põhjustab neid silmanähtavaid vananemisilminguid, on naha vormikust säilitavate rakkude vähenemine.

Vormikuse vähenemine koos kortsude tekkimise, elastsuse kahanemise ja jume tuhmumisega muudab naha väljanägemist vanemaks. Naha vormikuse vähenemist on raske täpselt kirjeldada, kuid see on väga levinud ning muudab näovorme ja -kuju. Seda kirjeldatakse vahel ka kui naha lõtvumist, näokontuuride allavajumist või väsinud ilmet, mis kõik annavad näole sageli kurnatud või kurva ilme.

Tundemärgid Ja Sümptomid

Mis annab märku naha vormikuse vähenemisest?

Ilukolmnurk

Kuna naha vormikuse vähenemist on raske kirjeldada või märgata, võib selleks appi võtta visuaalse abivahendi. Ilukolmnurk näitab selgelt, kuidas see vananemisilming muudab näovorme ja -kuju mitmel vaevu hoomataval, kuid kokkuvõttes olulisel moel. Joonis annab hea ettekujutuse sellest, kuidas naha vormikuse vähenemine võib anda näole väsinud, kurva või stressis ilme. Viimase tõttu võib aga jääda vale mulje inimese meeleolust või ellusuhtumisest.

Ilukolmnurk annab hea ettekujutuse nooruslikust ja veetlevast näost.

Noorte ühtlaselt vormikas näonahk loob veetleva üldmulje. Noorusliku näo peamised tunnusjooned tulevad ilukolmnurgas hästi esile. Need on:

 • kõrged põsesarnad
 • pringid põsed
 • sile nahk
 • selgelt piiritletud sirge lõuajoon

Selliste tunnusjoontega nägu on ülevalt laiem ja kitseneb lõua suunas. Üldmulje on rahulik ja rõõmus.

Aja jooksul pöördub ilukolmnurk ümber ja nägu jätab kurva või väsinud mulje.

Vananedes meenutab nägu aga pigem tagurpidi pööratud kolmnurka, sest naha vormikus on vähenenud. Selle põhjuseks on järgnevad muutused:

 • ebaühtlasem ja lõdvem lõuajoon
 • lõtvunud näokontuurid
 • lohkus põsed
 • kortsud otsmikul ja ninajuurel
 • allavajunud suunurgad

Just need tegurid koos annavad näole vanema väljanägemise. Nagu näha, on ilukolmnurk nüüd tagurpidi pööratud ja selle alumine külg asub näo alaosas. Kui naha vormikus väheneb ja nahk lõtvub, muutub ka üldmulje näost. Selline nägu on pigem kurva või väsinud ilmega.

Soodustavad Tegurid

Miks ilukolmnurk ümber pöördub?

Lisaks kronoloogilisele ehk sisemisele vananemisele soodustavad naha vormikuse vähenemist kehasisesed ja -välised protsessid.

Menopausi ajal toimuvad organismis suured hormonaalsed muutused.
See, kui hästi nahk päikest talub, sõltub nahatüübist ja naha seisukorrast.

Hormonaalsed muutused

Teismeeas leidub organismis rohkelt östrogeeni. Nahk on sile ja elastne ning näokontuurid on selgelt piiritletud. Vananedes aga hormoonisisaldus väheneb ning naha vormikust säilitavate rakkude suurus ja arv kahanevad, mis tekitabki vormikuse vähenemist ja näokontuuride lõtvumist.

Eluviis

 Kuna naha vormikuse vähenemine käib naha loomuliku vananemise juurde, on selle põhjuseks samad eluviisiga seotud kehavälised tegurid, mis soodustavad kortsude tekkimist, elastsuse vähenemist ja jume tuhmumist. Need on:

 • Suitsetamine: sigarettides leiduvad nikotiin ja kemikaalid lõhuvad naha kollageenikiude.
 • Päike: liigne päikese käes viibimine võib samuti kahjustada kollageenikiude ja naha ehitust.

Need eluviisist tulenevad tegurid põhjustavad oksüdatiivset stressi. Viimane tekib siis, kui organismis moodustuvad vabade radikaalidena tuntud molekulid, mis kahjustavad rakuosi, sh neid, mis aitavad nahal püsida sile ja prink. Kui raku ehitus on nõrgenenud ning kollageeni- ja elastiinikiud on kahjustatud, kiireneb naha loomulik vananemine. Nähtavad vananemismärgid, sh peened kurrud ja kortsud, naha vormikuse ja elastsuse vähenemine ning jume tuhmumine, paistavad rohkem silma just nahapinnal.

Soodustavad Tegurid

1. Epidermis 2. Sügavamal asetsevad nahakihid

Mis põhjustab naha vormikuse vähenemist?

Naha üldine vananemine toimub siis, kui nahatalitluse protsessid ja süsteemid aeglustuvad. Naha vormikuse vähenemist tekitab eelkõige see, et kahaneb täiteainete sisaldus, mille ülesanne on hoida nahk pringi ja siledana: see toobki kaasa lõtvunud naha ja näokontuurid.

Nahk õheneb järgnevates kihtides.

Epidermis ehk marrasknahk. Vananedes toodab naha pealiskiht vähem hüaluroonhapet ja lipiide.  Nahk ei suuda enam nii hästi niiskust kinni hoida, muutub kuivemaks ning seetõttu tekivad peened kurrud ja kortsud. Nahk muutub õhemaks ning selle pind võib olla kuiv ja kare.

Sügavamal asetsevad nahakihid. Naha õhenemisele aitab kaasa ka see, et naha kollageenisisaldus väheneb aastas 1% ja samuti langeb elastiinitase. Naha elastsuse ja tugevuse tagamine on osaliselt elastiini ülesanne ning seepärast ongi nende kahe aine sisalduse vähenemise tagajärg lõtvunud ja väiksema elastsusega nahk. Kuna naha vormikust säilitavaid rakke, mis hoiavad seda pringina, on aina vähem ja need muutuvad väiksemaks, tõmbuvad ka eri nahakihid kokku. Teatud näoosad vajuvad alla, nahk lõtvub ja põsed vajuvad lohku.

Aja jooksul aeglustub ka nahka toitainetega varustav vereringe, mistõttu muutub jume tuhmiks, nahk kaldub veetustuma ega parane enam nii kiiresti. Aina kergemini tekivad sügavad kortsud. Elastsuse vähenemine kiireneb ja hakkavad tekkima sügavad kortsud.

Toimetulek

Mida ette võtta?

Kuigi naha vormikuse vähenemine on keeruline probleem ja teatud määral isegi vältimatu, saab selle nähtavate ilmingute vastu nii mõndagi ette võtta.

 

Toimeained

Tooted, mis sisaldavad alltoodud toimeaineid, aitavad võidelda naha lõtvumise ja vormikuse vähenemise ning ebaühtlaste näokontuuride põhjustega. See aitab taastada näo noorusliku väljanägemise.

Sellised vananemisvastaste kreemide koostisained nagu magnolool, oligopeptiidid ja hüaluroonhape aitavad taastada naha noorusliku väljanägemise.
Igapäevane nahahooldus sobivate toodetega aitab võidelda naha vormikuse silmanähtava vähenemisega.

Magnolool

Looduslikku päritolu magnolool, mida saadakse magnooliapuu koorest, on väga tõhus vananemisvastane toimeaine.  In vitro uuringud näitavad, et see mõjub naha vormikust säilitavatele rakkudele ergutavalt, kasvatades nii nende suurust kui ka arvu.  Sellised tooted nagu Eucerini sarja Volume-Filler seerum, mis sisaldab suures koguses magnolooli, aitab võidelda naha lõtvumise ja vormikuse vähenemise ning ebaühtlaste näokontuuride põhjustega. See aitab taastada näo noorusliku väljanägemise.

Oligopeptiidid

Aniisiviljast saadud peptiidid ergutavad ja toetavad dermise ehk pärisnaha kollageenivõrgustikku. Naha struktuuri tugevdamine vähendab kortse. Oligopeptiidid ergutavad ka naha ainevahetust, aidates naharakkudel paremini koos toimida. Need on naha vormikuse vähenemise ja jume tuhmumisega võitleva Eucerini sarja Volume-Filler toodete peamine toimeaine.  

Hüaluroonhape

Hüaluroonhape on aine, mida toodavad naharakud ja mida leidub naha sidekoes. Üks selle peamisi ülesandeid on säilitada nahas niiskust ning see suudab siduda vett 1000 – 10 000 korda oma kaalust rohkem (st 1–10 liitrit). Vananedes kahaneb naha võime toota hüaluroonhapet ning seetõttu hakkavad tekkima kortsud, mis aja jooksul süvenevad. Hüaluroonhape on üks kolmest Eucerini sarja Volume-Filler seerumi toimeainest, mille eesmärk on parandada naha võimet niiskust säilitada. Koos teiste sama sarja toodetega aitab see ülitõhus hooldusvahend siluda peeneid kurde ja kortse. Samuti leidub seda mõjusat toimeainet Eucerini sarja Hylauron-Filler toodetes ning Eucerini sarja ELASTICITY+FILLER päeva- ja ööhooldustoodetes.

Invasiivsed dermatoloogilised protseduurid

Vormikust lisavaid invasiivseid protseduure peaks laskma teha ainult kliinilistes tingimustes.
Kindlasti peaks põhjalikult kaaluma ilulõikuste plusse ja miinuseid.

Rasva siirdamine
Selle protseduuri käigus siiratakse patsiendi rasva tema mõnda teise kehapiirkonda. Enamasti tehakse seda sissevajunud põskede korrigeerimiseks ja see annab püsiva tulemuse. Vahel võib rasva siirdamine tekitada turseid ning pärast protseduuri tuleb tavaliselt võtta aega taastumiseks.

Täitesüstid
Täitesüstid aitavad ajutiselt taastada teatud näopiirkonna vormikuse, andes kohese, kuid lühiajalise tulemuse. Tavaliselt tehakse täitesüste silmade alla, põskedesse, meelekohtadesse ja huultesse.

Üks peamisi muutusi, mis põhjustab neid silmanähtavaid vananemisilminguid, on naha vormikust säilitavate rakkude vähenemine.

Kortsude puhul võib olla abi ka hüaluroonhappesüstidest.

Põseimplantaadid
Põseimplantaadid annavad kõige püsivama tulemuse. Naha alla siiratakse plastimplantaadid, et taastada teatud piirkondade, tavaliselt põskede vormikus. Kuigi see võimalus oli aastaid tagasi väga populaarne, eelistatakse praegu täitesüste ja rasva siirdamist, sest nägu taastub neist kiiremini.

Mitteinvasiivsed dermatoloogilised protseduurid

Dermatoloogilised vananemisvastased hooldused võivad anda häid tulemusi.

Soojendavad raadiolained
Selle protseduuri käigus soojendatakse raadiolainetega sügaval nahas paiknevaid kollageenikiude. Soojus ergutab uute kollageenikiudude moodustumist ning tugevdab olemasolevaid kiude, et taastada nooruslikud näokontuurid.

Ultrahelilained
See protseduur, mille käigus kasutatakse ultrahelilaineid, tõstab, tugevdab ja pinguldab lõtvunud nahka.

Sarnased tooted