Punetusele kalduv näonahk Sümptomid, otsesed ja kaudsed põhjused ning toimetulek

Kuigi mitmed ülitundliku naha sümptomid pole silmaga näha, esineb vahel siiski punetust, iseäranis põskedel, T-tsoonis, otsmikul ja lõual.

 

TUNDEMÄRGID JA SÜMPTOMID

Punetusele kalduva näonaha tundemärgid ja sümptomid

Eucerinis kasutatakse naha ülitundlikkusele viitava kolme peamise tundemärgi kirjeldamiseks ülitundliku naha kolmnurka. Need on naha kahjustunud kaitsekiht, ülitundlikud naharetseptorid epidermises ja punetus, mille põhjuseks on sageli põletik. Nahk on eriti tundlik ärritajate suhtes, mida normaalne nahk talub hästi, ning need võivad kutsuda esile erüteemi ehk nahapunetuse. 

Näonaha punetusel on eri põhjused, millest paljusid (aga mitte kõiki) seostatakse näonaha ülitundlikkusega. 

Eriti raskel juhul võib ülitundlik näonahk muutuda õhetavaks, punetavaks või põletikuliseks: selle põhjuseks on krooniline haigus rosaatsea, mille sümptomid võivad kaduda ja avalduda olenevalt kokkupuutest neid soodustavate teguritega. 

Kuperoosale kalduval nahal esineb sarnaselt ülitundliku nahaga torkivat või tulitavat tunnet või muid selliseid ilminguid, kuid lisaks muutub selle haiguse korral näonahk õhetavaks või punetavaks ning nahapinnale ilmuvad purunenud kapillaarid. Näonahk on sageli pingul ja ärritunud.

Joonis naha kahjustunud kaitsekihi kohta.
Kuna naha kaitsekiht on kahjustunud, on nahk ärritajate suhtes tundlikum.

  • Punetus: füsioloogiline seisind, mille puhul muutuvad nägu ja teised kehapiirkonnad oluliselt punasemaks; seda võivad põhjustada muu hulgas ravimid, palavik, stress, alkohol ja vürtsikas toit. 
  • Õhetus: punetuse kergem vorm, mis tekib kiiresti, kui näos leiduvad veresooned laienevad. Õhetus võib tekkida siis, kui nahk kuumeneb üle ja vajab jahutust (sportimisel, kuuma ilmaga või menopausiaegsete kuumahoogude tõttu), aga ka piinlikkustundest või stressist.
  • Päikesepõletus: reaktsioon kahjulikule UV-kiirgusele, nahk muutub punetavaks ja vahel ka põletikuliseks. 
  • Allergilised reaktsioonid: punetavad laigud, mida tekitab kokkupuude allergeenidega.
  • Vigastus, nakkus või põletik.

Ole kehaliselt aktiivne

Loe lähemalt ülitundliku näonaha kohta.
Loe lähemalt rosaatsea ja kuperoosale kalduva naha kohta

Päikesepõletus naise põskedel.
Põskedel tekkinud punetuse põhjuseks võib olla päikesepõletus.
Joonis naha kahjustunud kaitsekihi kohta.
Foto mehe punetavast kaelast.
Allergilised reaktsioonid tekivad sageli kaelal, aga ka näol.
OTSESED JA KAUDSED PÕHJUSED

Peamised tegurid, mis otseselt või kaudselt mõjutavad punetusele kalduvat näonahka

Erüteem võib tekkida siis, kui ülitundlik nahk puutub kokku ärritavate tegurite, näiteks allergeenide, temperatuurikõikumise või kemikaalidega. Need ei põhjusta normaalsel nahal tingimata ärritust, kuid naha kahjustunud kaitsekihi ja ülitundlike naharetseptorite tõttu on ülitundlik näonahk igasuguse mõju suhtes vastuvõtlikum. Kui normaalse naha puhul võib punetus taanduda mõne minutiga, kestab ülitundlikkusest põhjustatud nahapunetus palju kauem (tunde, päevi või isegi kuid).

Ülitundlikul nahal ei pruugi esineda silmanähtavaid sümptomeid, aga sellise nahaga inimesed viitavad sageli ebameeldivatele nahaaistingutele, näiteks torkivale tundele või tulitusele. Samas võivad keskkonnaga seotud (kuum, külm, tuuline vms ilm), füsioloogilised (viha, stress, tugevad emotsioonid jne), kehavälised (kokkupuude teatud kemikaalide, pesuvahendite, lõhnaainetega jne), hormonaalsed (menstruaaltsükkel) ja mehaanilised tegurid (surve nahale) nahale mõju avaldada ning ärritada selles leiduvaid retseptoreid, põhjustades nii punetust.

Naine külma ilmaga õues.
Erüteemi võib põhjustada äärmuslik temperatuurikõikumine.
Stressis naine toetamas käega pead.
Füsioloogilised tegurid, näiteks stress, võivad tekitada ülitundlikkusest tingitud reaktsioone.
SOODUSTAVAD TEGURID

Nahapunetuse tekkimist soodustavad tegurid

Näonaha punetust võivad mõjutada sellised tegurid nagu vanus, pärilikkus, hormonaalsed muutused, nahakuivus, rass, naha pigmentatsioon, põetavad haigused ja eluviis. Näiteks ühe meditsiiniajakirjas International Journal of Dermatology* avaldatud aruande järgi on suur osa tundliku või ülitundliku nahaga inimestest saanud lapsepõlves päikesepõletuse ning nende nahk kipub täiskasvanuna päikese käes kergesti punetama. See võib olla seotud naha fototüübiga, sest nahatundlikkust esineb peamiselt heledanahalistel.

Näonaha ülitundlikkuse esinemissageduse kasvu üks põhjus on ka suurem saastatus, iseäranis linnakeskkonnas. Naha kaitsekiht muutub veelgi nõrgemaks, kuna see puutub pidevalt kokku õhus leiduvate ärritajatega ja naharetseptorid on pidevas ärritusseisundis.

Üha suuremal osal inimestest esineb allergilisi reaktsioone ning need omakorda soodustavad ülitundlikkusest põhjustatud punetuse tekkimist.

* International Journal of Dermatology 2011, 50, 961–967

Naine kaitsmas käega nägu päikese eest.
Lapsepõlves saadud päikesepõletuste mõjul võib täiskasvanueas nahk päikese käes kergesti punetama hakata.
Foto autodest ja heitgaasidest.
Õhusaaste ja sõidukite heitgaasid võivad ülitundlikul nahal tekitada erüteemi.
TOIMETULEK

Toimetulek punetusele kalduva nahaga

Ka siinkohal kehtib vanasõna, et parem karta kui kahetseda: alati on parem vältida kõiki tegureid, mis võivad nahapunetust tekitada, kui püüda seda hiljem leevendada. Samas pole see alati võimalik ning sellisel juhul on parim, mida saad teha, kasutada hooldustooteid, et taastada ja tugevdada naha kahjustunud kaitsekihti. Et vähendada talumatuse või allergiliste reaktsioonide tekkimise tõenäosust, kasuta tooteid, mis on lihtsa koostisega, ei sisalda ärritavaid aineid (kirjaga 0%), näiteks lõhnaaineid või alkoholi, ja on steriilses pakendis.

Eucerini sarja Hypersensitive Skin tooted sisaldavad erilaadset toimeainet SymSitive*, mis reguleerib tõhusalt naha tundlikkust selle tekkekohas, leevendades hetkega ebameeldivaid aistinguid. Korrapärasel kasutamisel tugevdavad need naha vastupanuvõimet kehasiseste ja -väliste ärritajate suhtes, tagades naha pikaajalise heaolutunde.

Eucerini sarja AntiREDNESS tooted sisaldavad ka likohalkoon A-d: see põletikuvastase ja antioksüdantse toimega looduslik aine vähendab kiirelt punetust ning leevendab põletikku.

Eucerini sarja AntiREDNESS hooldav peitekreem päikesekaitseteguriga 25 sisaldab ka rohekaid peitepigmente, mis aitavad vaid hetkega varjata punetuse ja saavutada ühtlase jume.

* = Symrise AG (Saksamaa) registreeritud kaubamärk

Naine veega nägu pesemas.
Sobiv nahahooldus aitab rahustada ülitundlikku nahka.
Naine kandmas silmaalustele Eucerini sarja AntiREDNESS hooldavat peitekreemi päikesekaitseteguriga 25.
Rohekad peitepigmendid varjavad punetuse.

Uudiskirja tellimine

Eucerini värskete uudistega kursis olemiseks ja uudiskirja tellimiseks täida palun järgmised väljad.

  • Proovi uusi tooteid
  • Osale ekslusiivsetel loosimistel
  • Hangi uusimat teavet ja näpunäiteid