Kuiv kehanahk – Põhjused, sümptomid ja toimetulek

8 minutit lugemist
Näita Rohkem

Nahk on organismi üks olulisemaid elundeid. See katab keha välispinda, talitleb kompimise meeleelundina, reguleerib kehatemperatuuri ja kaitseb nakkuste eest. Ent kui nahk muutub kuivaks ning seejärel karedaks ja valulikuks ning hakkab kiskuma, ketendama ja sügelema, ei suuda see enam korralikult talitleda. Sellisel juhul väheneb naha kompimistundlikkus ning suureneb päikesekahjustuste ja naha enneaegse vananemise oht ning nakkuste tekkimise tõenäosus. Nahahooldus, milles kasutatakse just kuivale nahale mõeldud tooteid, aitab neid sümptomeid leevendada ja parandab naha üldist seisukorda.

Tundemärgid Ja Sümptomid

Kuiv kehanahk on väga tavaline probleem

Nahakuivus on üks levinumaid nahaprobleeme: rohkem kui 40% dermatoloogi külastustest on seotud just selle kaebusega. Nahakuivuse eest pole kaitstud ükski piirkond, kuid kõige sagedamini esineb seda kätel, labajalgadel ja säärtel – need kehaosad puutuvad rohkem kokku keskkonnateguritega, mis võivad seda probleemi süvendada, näiteks külm ilm. Nahakuivust esineb sageli ka näol.

Kuiv nahk ei suuda hästi oma veesisaldust reguleerida.
Kehasisesed ja -välised tegurid võivad viia naha niiskussisalduse tasakaalust välja ning põhjustada nahakuivust.

Kui kehanahk muutub väga kuivaks, tekivad sel tavalisest kergemini sellised sümptomid nagu kiskumistunne, karedus, ketendus ja sügelus. See võib omakorda viia lõhenenud naha tekkimiseni.
Kuivus ei pruugi alati olla nahaprobleemide põhjuseks.

Kuiv nahk
Kuiv nahk võib olla pingul ja kare.

Väga kuiv nahk
Kui nahk kaotab niiskust, muutub see veelgi karedamaks ja võib hakata ketendama. Sageli esineb ka sügelust. 

Äärmiselt kuiv nahk
Kui naha seisukord veelgi halveneb, näiteks ebasobiva nahahoolduse tõttu, muutub nahk äärmiselt karedaks ja ketendavaks. Sellega võib kaasneda väga tugev sügelus.

Kehaosad, millel esineb nahakuivust

Sage pesemine kuivatab käenahka.

Nahakuivuse eest pole kaitstud ükski kehaosa, aga kõige enam esineb seda kätel, labajalgadel, küünarnukkidel, põlvedel ja säärtel. Iseäranis sageli esineb nahakuivust labajalgadel ja sellega kaasnevad tihti lõhenenud kannad. Väga tugev lõhenemine võib tekitada valulikkust ja põletikku.

Tundlik nahk

Kuiv kehanahk on sageli ka tundlik, kuid tundlikkuse põhjus ei ole alati nahakuivus. Vahel ongi nahk lihtsalt tundlik, isegi kui see on hästi niisutatud. Inimesed, kellel on kuiv ja/või tundlik nahk, peaksid vältima nahahooldustooteid, mis sisaldavad ärritavaid koostisaineid, näiteks lõhna- või värvaineid. Veendu alati, et toodet on katsetatud tundlikul nahal ja see sobib sellisele nahale.

Kuiv nahk ja haigused

Atoopilise dermatiidi või psoriaasiga nahal võib esineda punetust, ketendust ja tugevat sügelust.

Nahakuivust seostatakse teatud haigustega.

  • Kseroos on pataloogiline nahakuivus, mille põhjuseks võivad olla eri tervisehädad. Nimetus „kseroos“ on tuletatud kreekakeelsetest sõnadest „ksero“ (kuiv) ja „osis“ (haigus). 

  • Keratosis pilaris (kananahka meenutav nahk) on levinud probleem, mida seostatakse nahakuivusega. Seda põhjustab keratiini üleliigne kogunemine karvanääpsudes. Nahk – enamasti õlavarte väliskülgedel – on kaetud väikeste valgete või punaste täpikestega ning on katsudes kare või krobeline. 

  • Atoopiline dermatiit ja psoriaas on samuti nahakuivusega seotud. Tavaliselt kaasneb nende nahahaigustega punetus, ketendus ja tugev sügelus. 

  • Nahakuivuse tekkimise ohtu suurendavad ka ainevahetustõved, näiteks diabeet ja neeruhaigused.

Kui vajad abi, et selgitada välja oma nahaprobleemide põhjused ning teha kindlaks, milline ravimeetod on sobivaim, võib abi olla nahatestist, mis on kasulik diagnostikavahend.
 Kui oled sümptomite pärast mures, kuid pole kindel, mis neid põhjustab, või kui need süvenevad, soovitame minna arsti või dermatoloogi vastuvõtule.

Otsesed Ja Kaudsed Põhjused

Põhjalikum ülevaade nahakuivuse põhjustest

On palju tegureid, mis nahakuivust otseselt põhjustavad või seda kaudselt soodustavad, alates väliskeskkonna mõjust ja ebasobivatest nahahooldustoodetest kuni selliste haigusteni nagu atoopiline dermatiit, Keratosis pilaris ja psoriaas. Nahk toimib keha kaitsva barjäärina, kuid puutub seejuures pidevalt kokku kehasiseste ja -väliste teguritega. 

 

Kehavälised tegurid

Naha pealiskihid on kuivad, sest nendes ei leidu piisavalt loomulikke niisutustegureid.

  • Kehavälised tegurid nõrgestavad naha kaitsevõimet, mistõttu kaotab nahk rohkem niiskust.
  • Kui naha kaitsekihi talitlus on häiritud, sest suur osa selles leiduvatest lipiididest on ära uhutud, ei suuda nahk niiskust kinni hoida ning kaotab veelgi rohkem vett.

Kehavälised põhjused

Ülaltoodud protsessi peamised kehavälised põhjused on keskkonnategurid ja ebasobivad hooldustooted.

 

Liigne UV-kiirguse käes viibimine võib põhjustada naha enneaegset vananemist ja seega nahakuivust.
Liiga kaua vannis olemine ja liiga kuum vannivesi võivad samuti nahka kuivatada.
Nahakuivust võivad tekitada ka mõned ravimid. Probleemide ilmnemisel pea nõu arstiga.

Keskkonnategurid

  • Karmid ilmastikuolud: kuum, külm või kuiv õhk pärsib naha kaitsekihi talitlust.

  • Aastaaegade vaheldumine: nahakuivus süveneb sageli talve- või suvekuudel.

  • UV-kiirgus võib kiirendada naha vananemist ja vananedes muutub nahk kuivemaks. Loe lähemalt vanusest tingitud nahakuivuse ja naha enneaegse vananemise kohta.
    Ebasobivad hooldustooted

  • Sage pesemine või liiga kaua duši all või vannis olemine või selleks liiga kuuma vee kasutamine kahjustab naha lipiidkihti. 

  • Ebasobiv nahahooldus. Nahahooldus on tähtis, kuid selleks peaks kasutama kuivale nahale mõeldud tooteid. Kindlasti peaks vältima tugevatoimelist seepi, mis eemaldab nahapinnalt lipiide.
    <link osa juurde „Igapäevane nahahooldus“>

Ravimid

 Nahakuivus kuulub teatud ravimite kõrvaltoimete hulka. Levinud ravimid, mis tekitavad nahakuivust, on diureetilised vererõhurohud, mis aitavad organismist vett välja viia, ning mõned antibiootikumid ja suukaudsed akneravimid. Küsi alati arstilt või apteekrilt selle kohta, kas ravim, mida võtad, võib nahakuivust süvendada.


Kehasisesed tegurid

Pärilikkus

Naha niiskustasakaalu mõjutavad ka geenid. Osal inimestel ongi rasusem ja teistel kuivem nahk. Nahatüübi määrab pärilikkus, aga see ei tähenda, et lastel ja vanematel on alati sama nahatüüp. Selliste nahahaiguste nagu atoopiline dermatiit, diabeet, ihtüoos, Keratosis pilaris ja psoriaas avaldumises on sageli oma osa ka pärilikkusel.

Raseduse ajal võib esineda nahakuivust ja sügelust.
Terve naha jaoks on tähtis mitmekülgne toit, mis sisaldab rohkelt vitamiine ja toitaineid.

Hormoonid

Hormoonide, esmajoones östrogeeni ja testosterooni taseme kõikumine organismis võib mõjutada naha niiskus- ja lipiidisisaldust. Naiste puhul avaldab see tegur eriti suurt mõju pärast menopausi, kui östrogeeni tootmine väheneb ja nahk muutub seetõttu kuivaks.

Nahakuivust võib esineda ka raseduse ajal, kui kehas toimuvad hormonaalsed muutused. 

Toitumine

Nagu iga teine elund, nii vajab ka nahk tähtsaid toitaineid, et hästi talitleda. Nende hulka kuuluvad küllastumata rasvhapped ja vitamiinid. Nende puudus võib nahakuivust süvendada.

Vanus

Kui nahk vananeb, aeglustuvad selles toimuvad protsessid ja väheneb lipiidide tootmine. Muu hulgas väheneb nii naha veesisaldus kui ka selle võime niiskust säilitada. Need tegurid põhjustavad nahakuivust, mis omakorda soodustab naha vananemist ning peente kurdude ja kortsude teket. Loe lähemalt vanusest tingitud nahakuivuse kohta.

Soodustavad Tegurid

Nahakuivuse raskust mõjutavad veel mitmed tegurid. Nende lisateguritega kursis olemine aitab neid vältida ja nende mõju vähendada. 

 

Kõige parem on nahka niisutada, kui see on puhas ja kergelt niiske, näiteks pärast vanniskäiku või dušivõtmist.

Tõhusa hoolduse puudumine

 Kui kuiva naha eest ei kanta tõhusalt hoolt, võib nahakuivus süveneda ning halvendada kokkuvõttes naha üldist seisukorda. 

Päikesekiirgus

 Et kaitsta kuiva nahka päikese eest, tuleb kindlasti kasutada sobiva päikesekaitseteguriga toodet. Eelista tooteid, mis niisutavad nahka, ning veendu, et need ei sisalda ärritavaid lõhna- ega värvaineid, sest kuiv nahk on nende suhtes tundlikum kui normaalne nahk.

Elukutsest tulenevad ohud

Teatud erialade esindajad töötavad tingimustes, mis suurendavad nahakuivuse tekkimise tõenäosust. Tavaliselt puutuvad nad oma töö käigus kokku nahakuivust põhjustavate teguritega, nagu pikaajaline viibimine kuumades või külmades oludes (põllutöölised ja kalamehed), sagedane puhastusvahendite kasutamine (arstid, meditsiiniõed ja juuksurid) või kokkupuude kemikaalidega (mehaanikud ja koristajad).

Eelista alati suure kaitseteguriga päikesekreemi.
Teatud elukutsete esindajad, näiteks juuksurid, puutuvad pidevalt kokku vee ja kemikaalidega, mis kuivatavad käenahka.

Veetustumine

Nahk ammutab niiskust organismi veevarudest ja seega sõltub nendest. Kui kehas pole piisavalt vett, peab ka nahk tulema toime väiksema veekogusega ja see võib põhjustada nahakuivust. Veetustumine ohustab iseäranis eakaid, sest vananedes janutunne väheneb. 

Suitsetamine

Sigaretid sisaldavad palju mürke, sh nikotiini, mis võivad pärssida verevarustust ja aeglustada naha ainevahetust, muutes naha kuivaks.

Toimetulek

Kuiva kehanaha eest hoolitsemine

Nahakuivust põhjustab naha nõrgenenud kaitsekiht. Selle tagajärjel tekib nahas loomulike niisutustegurite puudus, mistõttu ei suuda see hästi niiskust säilitada. Kuiva naha eest hoolitsemisel tuleb ennetada naha kaitsekihi edasist kahjustumist ja leevendada loomulike niisutustegurite puudust. 

Hoolitsedes väga kuiva ja äärmuslikult kuiva naha eest − ka siis, kui selle põhjuseks on atoopiline dermatiit, diabeet või psoriaas −, tuleb kasutada tooteid, mille väljatöötamisel on arvestatud sedalaadi nahakuivuse raskusastet. Valides nahahooldustooteid beebide ja laste jaoks, veendu alati, et need sobivad kasutamiseks just selles vanuses, või küsi nõu apteekrilt ja/või arstilt.

Toimetulek

Nõuanded kuiva kehanaha eest hoolitsemiseks

Kuivatades tupsuta, mitte ära hõõru nahka. Niisutaja imendub paremini nahka, mis on kergelt niiske.
Kasuta korrapäraselt niisutavaid tooteid, et naha eest hästi hoolitseda.

Kuiva kehanaha pesemine
Nahakuivuse põhjuseks on enamasti naha loomuliku kaitsekihi nõrgenemine. Kuna aluselised pesutooted võivad seda kaitsekihti kahjustada, on tähtis kasutada leebeid tooteid, mis toetavad naha talitlust. Naha niiskustasakaalu aitab taastada ka selle varustamine loomulike niisutusteguritega, näiteks uurea abil. 

Eucerini sarja UreaRepair PLUS pesugeel uureaga (5%) on väga leebe, ent tõhus pesutoode, mis on välja töötatud just kuiva ja väga kuiva kehanaha jaoks. See puhastab õrnalt ega kuivata nahka ning varustab seda niisutusteguritega. See sobib nahakuivuse korral, mille põhjuseks on atoopiline dermatiit või psoriaas. Samuti võib seda kasutada intiimpiirkonna pesemiseks.

Kuiva kehanaha niisutamine
Kuivale nahale mõeldud niisutajate esmane ülesanne on taastada niiskustasakaal naha pealiskihtides. Uurea, laktaat ja teised loomulikud niisutustegurid seovad sarvkihis (stratum corneum ehk naha pindmine osa) niiskust. Väga kuiva ja kareda naha puhul piisab enamasti toodetest, mis sisaldavad 5% uureat. Äärmiselt kuiva, kareda, ketendava ja sügeleva naha puhul peaks kasutama tooteid, mis sisaldavad 10% uureat.

Kuivale nahale mõeldud Eucerini sarjade UreaRepair ORIGINAL ja UreaRepair PLUS toodete hulgas on kehakreemid ja -piimad, käte- ja jalakreemid ning -võided, mis sisaldavad 5% või 10% uureat.


Nahakuivus tekib eriti kergesti teatud kehaosadel, näiteks küünarnukkidel.
Hoolitse naha eest korrapäraselt ja kasuta kuivale nahale sobivaid tooteid.

Kui nahk on kuiv, kare ja pingul, võib selle põhjuseks olla naha kaitsekihi nõrgenemine – seda tekitab lipiidide ja niiskust siduvate ainete puudus nahas. Eucerini sarjade UreaRepair ORIGINAL ja UreaRepair PLUS tooted aitavad nende ainete puudust leevendada toimeainetega, mille mõjusus on dermatoloogiliselt tõestatud.

  • Need taastavad uurea ja teiste vett siduvate loomulike niisutustegurite sisalduse, mille tulemusel on sarvkiht (stratum corneum) paremini niisutatud.
  • Keramiid parandab naha lipiidkihti, vähendades nii transepidermaalset veekadu.

Eucerini sarja UreaRepair PLUS kehapiim uureaga (5%) ja kehakreem uureaga (5%) sobivad suurepäraselt kuiva, kareda ja pingul naha igapäevaseks niisutamiseks ning kehapiim uureaga (10%) on mõeldud äärmiselt kuiva, ketendava ja sügeleva naha igapäevaseks hoolduseks. Eucerini sarjas UreaRepair PLUS on ka tooteid, mis on välja töötatud kuiva käe- ja jalanaha hoolduseks: näiteks kätekreem uureaga (5%) ja jalakreem uureaga (10%).


Kuiva kehanaha päikesekaitse

Kokkupuudet päikesekiirgusega peaks piirama, kandes õues viibides nahka varjavaid riideid ja kasutades päikesekaitsekreemi. Samuti peaks päikesekaitsetoode pakkuma kaitset UV-kiirguse eest ja sisaldama niisutustegureid. Päikesekaitsetooted kuivale nahale ei tohiks sisaldada ärritust tekitavaid lõhna- ega värvaineid, sest kuiv nahk on nende suhtes eriti tundlik. Eucerini päikesekaitsevahendid kuivale nahale sisaldavad tõhusalt UV-kiirguse eest kaitsvat tegurit ja antioksüdanti likohalkoon A, mis kaitseb UV-kiirgusest põhjustatud oksüdeerumise ja enneaegse vananemise eest.

Nahakuivust soodustavate tegurite vältimine

Lisaks naha vajadusi arvestavale pesemisele ja niisutamisele aitavad nahakuivuse ilminguid ja vajadust erihoolduse järele leevendada alltoodud nõuanded.

 

Ära kasuta tugevatoimelist seepi, mis eemaldab nahapinnalt lipiide.
Vee joomine aitab säilitada naha niiskussisaldust.

  • Väldi kuiva õhku, viibides kuuma või külma ilmaga vähem väljas, ning kasuta keskküttega ruumides spetsiaalset niisutit.
  • Ära pese end kuuma veega liiga kaua: võta pika vanniskäigu asemel kiire dušš. 
  • Kanna nõusid pestes kindaid, et kaitsta käsi kuuma vee ja tugevatoimelise pesuvahendi eest. 
  • Kanna looduslikust kiust riideid: näiteks puuvill ja siid ei ärrita nahka. Vill on küll naturaalne kiud, kuid võib tekitada nahaärritust ja seepärast peaks seda vältima. 
  • Eelista pesupulbrit, mis ei sisalda värv- ega lõhnaaineid, kuna nende osakesed võivad ka pärast pesu riietele jääda ja nahaärritust tekitada.
  • Kasuta hooldustooteid, mis ei sisalda lõhna- ja värvaineid ega parabeene, et vältida nahaärritust.
  • Joo iga päev piisavalt vett. Seda peaksid meeles pidama just eakad.

Sarnased tooted