Vananemismärgid – Tundlik vananev nahk

4 minutit lugemist
Näita Rohkem

Vananemise käigus muutub naha ehitus. Need muutused kajastuvad välispidiselt naha tekstuuris ja väljanägemises. 

Kuna nahale pringi ja noorusliku välimuse andvate ainete sisaldus väheneb, võivad tekkida peened kurrud ja kortsud. Kui naha siseehitus nõrgeneb, võib ilmneda prinkuse või vormikuse vähenemine. Samuti võib nahk muutuda tundlikumaks.

Tundemärgid Ja Sümptomid

KUIDAS TUNDA ÄRA TUNDLIK VANANEV NAHK?

Tundlikule näonahale viitavad mitmed tundemärgid ja sümptomid. Nahal võib esineda sügelust, pingulolekut või löövet.

Lisaks muutuvad 25. eluaasta paiku nahapinnal nähtavaks esimesed vananemisilmingud. Kõige enam torkavad silma peened kurrud ja kortsud ning vormikuse ja prinkuse vähenemine. Ent mitte kõik muutused pole silmanähtavad. Tundliku vananeva naha puhul toimuvad kõige märgatavamad muutused selle seisukorras.

Vananemine mõjutab nahakihte erinevalt.

Pärast 25. eluaastat väheneb naha kollageeni- ja elastiinisisaldus aastast aastasse ning see nõrgestab nahakudesid.
Lipiide sisaldavate rakkude arvu vähenemine võib tekitada nina- ja suuümbruse kortse.

 1. Epidermis ehk marrasknahk
  Rakkude uuenemise aeglustumine ja lipiidide tootmise vähenemine tähendab, et nahapind muutub sageli karedamaks ning kuivemaks. Selle kihi vananemisega kaasneb suurem tundlikkus UV-kiirguse suhtes. Nahk ei taastu enam nii hästi, naha kaitsevõime nõrgenemine muudab selle nakkustele vastuvõtlikumaks ja haavad paranevad aeglasemalt. Nahk ei pruugi olla enam nii tugev ja sagedamini võib esineda nahaärritust.

 2. Dermis ehk pärisnahk
  Alates 25. eluaastast väheneb nahas kollageeni – naha olulise koostisosa – sisaldus aastas umbes 1%. Koos elastiinisisalduse kahanemisega nõrgestab see nahakudesid. Naha ehitus pole enam nii tugev kui enne ning kortsud tekivad kergemini. Väheneb naha elastsus, mistõttu on see vastuvõtlikum kahjustustele ja kapillaaride purunemisele. Kehvema verevarustuse tõttu jõuab naha pindmistesse kihtidesse vähem toitaineid ja hapnikku. Seepärast kahvatub nooruslikule nahale omane õhetav jume.

Mis iseloomustab tundlikku vananevat nahka?

Vältimatut vananemist soodustab hüaluroonhappe ja koensüümi Q10 sisalduse vähenemine nahas.
Tundlikule nahale võivad viidata eri sümptomid, näiteks punetus, kuivus, pingulolek ja tundlikkus välistegurite suhtes.

Näonahk on eriti õhuke ja tundlik, mistõttu on see tavalisest vastuvõtlikum kehavälistest teguritest tingitud kahjustustele ja ärritustele. Loomuliku ja vältimatu vananemise tõttu väheneb naha suutlikkus reguleerida oma niiskussisaldust ning halveneb selle uuenemis- ja kaitsevõime. Sama toimub siis, kui naha kaitsekihi talitlus on nõrgenenud ning seda võimendab veelgi nahakihte niisutavate ainete, näiteks hüaluroonhappe sisalduse vähenemine.

Tundlikul ja enneaegsete vananemisilmingutega nahal võivad tekkida alltoodud sümptomid:

 • Punetus
 • Kuivus ja karedus
 • Peened kurrud ja kortsud
 • Kiskuv tunne
 • Suurenenud tundlikkus välistegurite suhtes

Otsesed Ja Kaudsed Põhjused

MIS PÕHJUSTAB TUNDLIKKU VANANEVAT NAHKA?

Nooruslik nahk sisaldab loomupäraselt aineid, mis tagavad selle laitmatu talitluse. Naha loomulik vananemine muudab nende ainete sisaldust ning see omakorda mõjutab naha väljanägemist ja seisukorda. Üks neist ainetest, nimelt koensüüm Q10, ergutab naharakkude paljunemisvõimet, aidates neil paremini taastuda ja paraneda.

Koensüümi Q10 puudus pärsib naharakkude uuenemisvõimet, mis tähendab, et nahk on vastuvõtlikum oksüdatiivsest stressist tingitud kahjustustele. See võib tekitada tundlikku nahka, millel tekivad enneaegsele vananemisele viitavad ilmingud, näiteks peened kurrud ja kuiv nahapind.

Soodustavad Tegurid

MIS VEEL MÕJUTAB TUNDLIKKU VANANEVAT NAHKA?

Peale nahas toimuvate vältimatute vananemisprotsesside, sh raku energiasisalduse kahanemisele, on veel hulk tegureid, mis mõjutavad tundlikku vananevat nahka.

 

Oksüdatiivne stress

Pingeline ja kiire elutempo võivad soodustada oksüdatiivse stressi tekkimist.

Oksüdatiivsel stressil on suur osa bioloogilistes protsessides, mis kiirendavad naha vananemist. Oksüdatiivne stress tekib siis, kui mõned eluviisiga seotud tegurid ja kokkupuude teatud ainetega viib vabade radikaalide moodustumiseni: need suure reaktsioonivõimega molekulid ründavad naharakke ja nõrgestavad neid, nii et nahal avalduvad kergemini enneaegsele vananemisele viitavad ilmingud, näiteks kortsud ning vormikuse  ja prinkuse vähenemine.

 

Eluviisiga seotud tegurid, mis võivad soodustada oksüdatiivse stressi tekkimist

Päike
Naha vananemise peapõhjus on naha kaitsmata jätmine, kui viibitakse UV-kiirguse käes. Lisaks sellele, et UV-kiirgus kiirendab naha ehitust tugevdava kollageeni lagunemist, võib see põhjustada põletikku ja päikesepõletust, mis võivad samuti nahka tundlikumaks muuta.

Suitsetamine 
Sigarettides leiduvad nikotiin ja mürgised kemikaalid kahjustavad rakke ning pärsivad nende talitlust.

Toimetulek

KUIDAS TULLA TOIME TUNDLIKU VANANEVA NAHAGA?

Peamised toimeained

Lisaks eluviisiga seotud tegurite vältimisele on toimeaineid, mis aitavad tõestatult leevendada tundlikul vananeval nahal tekkinud sümptomeid.

Koensüüm Q10
Koensüümi Q10 leidub nahas ning see aitab rakkudel toitainetest energiat toota. Koensüümiga Q10 nahahooldustooted suurendavad rakkude energiasisaldust, tugevdavad rakke ja ergutavad nende uuenemist.

Koensüüm Q10 on tõhus antioksüdant. See aitab nahal kauem pringina püsida, tugevdades selle võimet neutraliseerida vabu radikaale, mis on tekkinud väliste keskkonnategurite, näiteks UV-kiirguse ja saaste mõjul. Viimased soodustavad kollageeni ja elastiini lagunemist, mis põhjustabki esimesi vananemismärke, näiteks peeneid kurde ja kortse.

Hüaluroonhape
Hüaluroonhape on aine, mida toodetakse nahas. Üks selle peamisi ülesandeid on nahas niiskust säilitada – see suudab siduda vett kuni 30 korda oma molekulmassist rohkem. Vananedes kahaneb naha võime toota hüaluroonhapet ning seetõttu hakkavad tekkima kortsud, mis aja jooksul süvenevad. Näiteks Eucerini sarja Hyaluron-Filler tooted, mis sisaldavad hüaluroonhapet, aitavad leevendada nahakuivust, mida sageli seostatakse tundliku vananeva nahaga.

Keramiid 3
Keramiide leidub naha pealiskihtides. Need on teatud tüüpi lipiidid, mis kuuluvad naha kaitsekihti, mille ülesanne on nahas niiskust säilitada ja ärritajaid eemale tõrjuda. Kuiva naha puhul on tihti puudu keramiididest. Keramiidide lisamine nahahooldustoodetesse võib aidata tugevdada naha kaitsekihti, leevendada nahakuivust ja ennetada ärrituse tekkimist.

Tundliku naha eest hoolitsemisel tuleb kasutada sobivaid tooteid, mis on hästi talutavad ega ärrita nahka. Eucerini sarja Q10 ACTIVE tooted on hästi talutavad isegi tundlikul nahal ning tänu koensüümile Q10 on need lisaks vananemisvastase toimega.

Eucerini sarja Q10 ACTIVE tooted sisaldavad koensüümi Q10 ning on tõestatult tõhusad kortsude silumisel ja vananeva naha pinguldamisel. Need on välja töötatud tundliku naha jaoks ja nende sobivus sellisele nahale on tõestatud. 

Sobiv nahahooldus.

Tundlikule nahale sobib Eucerini sarja DermatoCLEAN õrnatoimeline puhastuspiim.

Tundliku vananeva naha eest tuleb hoolitseda leebelt ning igapäevane näohooldus ei tohiks nahka ärritada ega süvendada juba tekkinud sümptomeid. Eelistama peaks õrnatoimelisi puhastustooteid, mis ei sisalda kunstlikke värv- ega lõhnaaineid, nagu Eucerini sarja DermatoCLEAN tooted, mis aitavad nahatundlikkust leevendada.

Seotud tooted

Sarnased tooted