Vananemismärgid – Prinkuse vähenemine

4 minutit lugemist
Näita Rohkem

Naha loomulik vananemine hakkab umbes 25. eluaasta paiku mõjutama seda, milline nahk välja näeb ja tundub. Alates sellest vanusest hakkab optimaalset nahatervist tagavate süsteemide talitlus aeglustuma ning aineid, mis annavad nahale noorusliku väljanägemise, toodetakse vähem, ja see põhjustabki nähtavaid vananemisilminguid. Neist üks on prinkuse vähenemine, millega kaasneb naha vormikuse kahanemine ja kortsude teke. Naha loomulikul vananemisel on kaht laadi põhjuseid. Kehasisesed põhjused on määratud geenide ja kronoloogilise vanusega ning neid ei saa kõrvaldada, samas kui kehavälised tegurid on seotud eluviisiga ning neid saab mõjutada igakülgse ennetamisega.

 

Tundemärgid Ja Sümptomid

Naha loomuliku vananemise märgid avalduvad teatud nahakihtides.

Nahk koosneb mitmest kihist, millest kõige pealmine on epidermis ehk marrasknahk. Iga kiht vananeb erinevalt.

Epidermis ehk marrasknahk

  • Muutused: rakkude uuenemise aeglustumine, lipiidide tootmise vähenemine.
  • Välised märgid: karedam ja kuivem nahk, peened kurrud ja kortsud. Tundlikum UV-kiirguse suhtes, ei parane nii kergesti ja on nakkustele vastuvõtlikum.

Dermis ehk pärisnahk

  • Muutused: kollageeni- (aastas 1%) ja elastiinisisalduse vähenemine. Kehvem verevarustus.
  • Välised märgid: vähenenud elastsus, suurem kahjustumisoht, kortsud tekivad kergemini. Prinkuse vähenemine. Nooruslikule nahale viitava õhetava jume kahvatumine.

Subkuutis ehk alusnahk

  • Muutused: rasvarakkude suuruse ja arvu vähenemine.
  • Välised märgid: vormikuse vähenemine, sügavamad kortsud ja aukuvajunud põsed. Haavad ei parane kergesti.

Tundemärgid Ja Sümptomid

Mis annab märku prinkuse vähenemisest?

Prinkuse vähenedes ei tundu nahk enam nii elastne.

Prinkuse vähenemine on naistel eriti silmatorkav menopausi ajal ja pärast seda. Selles eluetapis toimuvad nahas suured muutused ja seepärast tuleb siis naha eest veelgi paremini hoolitseda. Sageli pannakse tähele, et nahk ei ole enam nii elastne. Lisaks muutuvad kortsud tihtipeale sügavamaks ja jume hakkab tuhmuma.

Nahapinnal viitab prinkuse vähenemisele kolm peamist ilmingut.

  • Õhem nahk. Näonahk ei ole enam nii elastne ja võib lõdvemaks muutuda.
  • Sügavamad kortsud. Kui nahk ei suuda enam oma endist vormi hoida, muutuvad kortsud sügavamaks.
  • Kahvatum ja tuhmim jume.

Otsesed Ja Kaudsed Põhjused

Mis põhjustab naha prinkuse vähenemist?

Prinkuse vähenemine on teatud määral vältimatu ja kuulub naha loomuliku vananemise juurde. See on osaliselt põhjustatud kehasisestest teguritest, näiteks hormonaalsetest muutustest, naha kronoloogilisest vananemisest ja viimase mõjust naha ehitusele.

Noores nahas varustavad tihedalt asetsevad ja sügavale ulatuvad papillid naha pealiskihti tõhusalt toitainete, niiskuse ning hapnikuga.
Vananevas nahas papillid nõrgenevad ja hõrenevad. Nahka ei varustata vajalike ainetega enam nii tõhusalt ning seetõttu muutub nahk tuhmimaks ega ole sama elujõuline nagu varem.

Vananedes nõrgenevad naha pealmise ja keskmise kihi (epidermise ja dermise) liitekohad. Need liitekohad koosnevad papillidest. Papillide keskkohas olevad veresooned varustavad naha pealiskihti toitainete, niiskuse ja hapnikuga. Noores nahas paiknevad papillid sügaval nahas ja neid on tihedalt. Tänu sellele on nahk tihke ja sile.

Vananedes papillid lühenevad ja hõrenevad. Selle tagajärjel ei ole nahk enam nii elastse ja vetruva ehitusega ning tekib rohkem kortse.

Aja jooksul aeglustub ka kollageeni ja elastiini tootmine ning seetõttu leidub nahas vähem aineid, mis hoiavad seda elastsena.

Nii tekivad ka kortsud palju kergemini. Vananedes ei varustata naha pealiskihti toitainete ja hapnikuga enam nii tõhusalt. Selle tagajärjel muutub jume tuhmimaks ja kahvatumaks.

On ka teisi kehasiseseid ja -väliseid tegureid, mis mõjutavad prinkuse vähenemist ning jume tuhmumist.

Väiksem hulk östrogeeni kehas võib soodustada põletiku levikut ja süvendada nahaprobleeme, näiteks rosaatsead.
Päikesekiirgus kiirendab oluliselt vananemist.

Hormonaalsed muutused
Kui hormonaalsüsteemi talitlus aeglustub, juhtub sama ka mõne nahas toimuva protsessiga. Sidekoe uuenemine on üks neist. See tähendab, et pärast menopausi toodetakse vähem aineid, tänu millele püsib noor nahk prink ja sile. Need on näiteks hüaluroonhape, kollageen ja elastiin. Tagajärjeks on naha kehvem väljanägemine. 

Päikese mõju
Päikesekiirgus on üks peamisi oksüdatiivset stressi põhjustavaid tegureid: see nõrgestab naha ehitust ja süvendab vananemisilminguid. Seetõttu paistavad ka prinkuse vähenemine ja jume tuhmumine rohkem silma. Ühtlasi võivad tekkida ebaühtlane jume, pigmendilaigud ja nahakuivus. Seda protsessi aitab aeglustada naha igapäevane kaitsmine kahjuliku UV-kiirguse eest päikesekaitsevahendiga, mis sisaldab sobivat tegurit. Lisaks aitab see ennetada kortsude teket ja vormikuse vähenemist.

Suitsetamine
Sigarettides sisalduvad kemikaalid tekitavad oksüdatiivset stressi ning lõhuvad nahas kollageeni ja elastiini. Suitsetamine kiirendab kõiki naha vananemisega seotud protsesse, sh kortsude teket ja vormikuse vähenemist.

Toimetulek

Kuidas anda nahale taas prink välimus ja särav jume?

Prinkuse vähenemisega toime tulemiseks võib kasutada nahahooldustooteid üksi või koos invasiivsemate protseduuridega.

Hooldustooted, mis aitavad taastada naha prinkuse ja särava jume, sisaldavad sageli alltoodud toimeaineid.

Toimeained

Hooldustooted, mis sisaldavad selliseid toimeaineid nagu antioksüdandid, arktiin ja sarikaliste peptiidid, aitavad nahal end kaitsta ning aeglustavad vananemist.
Optimaalse ja silmanähtava tulemuse saavutamiseks soovitame kasutada kõiki Eucerini sarja DermoDENSIFYER tooteid.

Antioksüdandid

 Kuna naha loomulikku vananemist põhjustab osaliselt oksüdatiivne stress, võib antioksüdantide paikne kasutamine aidata nahal end kaitsta. See võib aeglustada protsesse, mis viivad prinkuse vähenemise ja jume tuhmumiseni, aga ka muude vananemismärkide ilmnemist, nagu vormikuse vähenemine ja kortsud.

Arktiin

See taimeekstrakt, mida saadakse takjaviljast, ergutab naharakkude taastumist, aidates pinguldada vananemise ja hormonaalsete muutuste tõttu õhenenud küpset nahka. Arktiin on Eucerini sarja DermoDENSIFYER toodete peamine toimeaine.

Sarikaliste peptiidid

Need aitavad küpsel nahal uueneda, kiirendades naha ehitust tugevdavaid protsesse, mis lisavad nahale elujõudu ja vetruvust. Sarikaliste peptiidid kuuluvad Eucerini sarja DermoDENSIFYER toodete koostisesse.

Invasiivsed protseduurid

Järgnevaid protseduure peaks laskma teha ainult kliinilistes tingimustes ja üksnes pädevatel spetsialistidel.

Keemilise koorimise eesmärk on parandada naha tekstuuri, eemaldades selleks kahjustatud nahakihid.
Laserlihvimine eemaldab kahjustunud nahakihid, aga ergutab ka kollageeni sünteesi.

Keemiline koorimine
Glükool- või piimhappega koorimise eesmärk on parandada ja siluda naha tekstuuri, eemaldades selleks pealmised kahjustunud nahakihid. Keemiline koorimine võib aidata muuta nahka pringimaks ja paksemaks, sest see ergutab kollageeni sünteesi. Kuna pärast dermatoloogilist koorimist võib nahk olla kahjustustele eriti vastuvõtlik, soovitame kindlasti kasutada päikesekaitseteguriga toodet, näiteks Eucerini päikesekaitsepiima (SPF 50+).

Laserlihvimine
Laseriga eemaldatakse näonaha pealiskihid ja ergutatakse uute kollageenikiudude moodustumist. Protseduurist paranedes muutub nahk paksemaks ja pringimaks. Ent kuna nahk on seejärel keskkonnategurite suhtes tundlik, peaks kindlasti kasutama päikesekaitseteguriga toodet, näiteks Eucerini päikesekaitsepiima (SPF 50+).

Prinkuse vähenemist ja jume tuhmumist aitab aeglustada ka igakülgne ennetamine.

Sarnased tooted