Hüperpigmentatsioon – Mis põhjustab melasmat ja kuidas vähendada tumedaid laike oma nahal?

4 minutit lugemist
Näita Rohkem

Melasma on hüperpigmentatsiooni liik, mis on levinud naistel, eriti raseduse ajal ja pärast seda. Harilikult esineb see suurte tumedate laikudena näol, kuid võib esineda ka teistel kehaosadel. Selles artiklis vaadeldakse melasma põhjuseid ja selgitatakse tegevusi, mida saate teha, et vähendada tumedate laikude tekkimist oma nahale.

Mis on melasma ja mis seda põhjustab?

Melasma on hüperpigmentatsiooni vorm, mis tekitab nahale tumedaid laike

 

Melasma, tuntud ka kui kloasma, on hüperpigmentatsiooni vorm, mis ilmub näole, eriti põskedele, ninajuurele, laubale ja ülahuulele ning mõnikord ka teistele päikesega kokkupuutuvatele kehaosadele, näiteks käsivartele. Ka meestel võib melasmat esineda, kuid see on palju tavalisem naiste seas.
Melaniin on pigment, mis määrab inimese nahavärvi ja melasmat põhjustab suurenenud melaniini tootmine. Arvatakse, et selle suurenemise vallandavad muutused hormoonitasemetes, eriti need, mida põhjustavad rasedus ja rasestumisvastased tabletid ning päike.
Melasma ei ole mingil viisil kahjulik, kuid võib põhjustada stressi, kui see on väga märgatav.

 


Melasma ja rasedus

Raseduse ajal stimuleerivad endogeensed hormoonid melaniini tootmist

 

10-15 protsenti rasedatest kogeb melasmat1 ja seisundit nimetatakse mõnikord ka „raseduse maskiks“.
Raseduse ajal stimuleerivad endogeensed hormoonid (hormoonid, mida toodetakse kehas looduslikult) melanotsüüte (epidermise aluskihis olevad melaniini tootvaid rakke), pannes neid rohkem melaniini tootma.

01 International Dermal Institute, Melasma Unmasked, autor Dr Claudia Aguirre, tsiteerides Kang, H. Y., & Ortonne, J. P. (2010). Millega tuleb melasma ravis arvestada. Dermatoloogia annaalid, 22(4), 373-378.


 

Melasma ja rasedusvastased tabletid

Hormoonid võivad stimuleerida melanotsüüte (melaniini tootvad rakud) ja vallandada melasma (skemaatiline illustratsioon)

10-25 protsenti rasedusvastaseid tablette kasutatavatest naistest kogeb melasmat1.
Rasedusvastaseid tablette võtvad naised läbivad sarnaseid hormonaalseid muutuseid nagu rasedad naised. Erinevalt vanaduslaikudest võib melasma pärast sünnitust või östrogeeni tarbimise vähenemisel iseeneslikult kaduda.
 
01 International Dermal Institute, Melasma Unmasked, autor Dr Claudia Aguirre, tsiteerides Kang, H. Y., & Ortonne, J. P. (2010). Millega tuleb melasma ravis arvestada. Dermatoloogia annaalid, 22(4), 373-378.

 

Päike on üks melasma arenemise peamistest põhjustajatest ja raskendajatest, lisaks mängivad rolli ka teised tegurid nagu perekonna eelsoodumus, vanus ja teatud epilepsiaravimid.
Melasmat on kolme liiki.
  • Epidermaalne melasma mõjutab naha pealmist kihti ja hüperpigmentatsioon on pruun, hästi määratletud piiridega.
  • Dermaalne melasma mõjutab sügavamaid nahakihte ja seda iseloomustavad sinakashallid laigud.
  • Segatud melasma (epidermaalse ja dermaalse kombinatsioon) ilmneb pruunikas-halli pigmendina.
Lisateavet hüperpigmentatsiooni põhjuste ja seisundi erinevate tüüpide kohta leiate artiklist Hüperpigmentatsioon: mis põhjustab tumedaid laike ja kuidas neid vähendada?

 

Melasma ja vanaduslaigud on kahjutud. Melanoom (nahavähi liik) võib olla eluohtlik. Kui teil on oma pigmendilaikude suhtes kahtlusi – kui need muudavad kuju, suurust ja värvi või muutuvad sügelevaks ja hakkavad veritsema, tuleb konsulteerida arstiga.


 

Mida ma saan teha, et takistada tumedate laikude tekkimist?

Melasma vältimiseks või selle tõsiduse vähendamiseks on kõige olulisem suhtuda mõistlikult päikesekaitsesse. Piirake päikese käes veedetud aega, hoiduge sellest kõige intensiivsematel tundidel ja kandke võimalusel kaitseriietust ning päikesekübaraid. See on eriti oluline, kui teil on geneetiline kalduvus melasmale (st seda esineb teie perekonnas), te olete rase, võtate rasestumisvastaseid tablette või teisi hormoonlisandeid.

Melasma vältimiseks või selle tekkimise vähendamiseks on kõige olulisem päikesekaitse.

Päikesekaitse ei ole mõeldud vaid päevitajatele. Päikesekiired mõjutavad nahka isegi pilvistel päevadel, nii et pakkuge oma nahale igapäevast vajalikku kaitset. Lisaks hüperpigmentatsiooni vähendamisele pakub Eucerin Anti-Pigment päevakreem SPF 30 tõhusat kaitset UVA ja UVB (SPF 30) vastu ning takistab täiendavate päikese tekitatud pigmendilaikude tekkimist.
Kui veedate aega päikese käes, valige kõrge või väga kõrge faktoriga päikesekaitsetoode, mis on spetsiaalselt mõeldud teie nahatüübi- ja seisundi jaoks ning kandke seda järjepidevalt uuesti peale. Lisateavet Eucerini parimate päikesekaitsetoodete kohta leiate siit.

Kuidas melasmat eemaldada või vähendada?

Keemiline koorimine koorib nahka, et paljastada alumine uus nahakiht
Keemiline koorimine koorib nahka, et paljastada alumine uus nahakiht

 

Melasmat võivad aidata vähendada dermatoloogilised raviprotseduurid nagu keemiline koorimine ja laserravi. Kõige lihtsam on vähendada epidermaalset melasmat. Dermaalse ja segatud melasma puhul on melaniinipigmendid sügaval ja neid võib olla keerulisem ravida.
  • Keemiline koorimine hõlmab keemilise lahuse (näiteks AHA) kandmist nahale selle koorimiseks (surnud naharakkude eemaldamiseks), et stimuleerida uute naharakkude tekkimist ja paljastada uus nahk. Lisateavet keemilise koorimise kohta leiate artiklist Mis on keemilised koorimised ja kuidas need toimivad?
  • Laserravil on sarnane toime, kuid see kipub olema täpsem, kuna dermatoloogil on suurem kontroll ravi intensiivsuse üle. Laserravi hõlmab kahjustatud ala „töötlemist“ suure võimsusega valgusega. Kõige leebemad ravimeetodid töötlevad naha epidermist (pinnakihti) ja intensiivsemad ravimeetodid tungivad naha sügavamatesse kihtidesse. Lisateavet laserravi kohta leiate artiklist Kuidas pärast ravi oma naha eest hoolitseda?

 

Dermatoloogid võivad välja kirjutada ja/või kasutada ka hüdrokinooni, mida peetakse siiani kõige tõhusamaks lokaalseks aineks hüperpigmentatsiooni vähendamiseks. Seda saab aga kasutada vaid piiratud ajaperioodil, sest sarnaselt teistele keemilise koorimise ja laserravi vormidele võib see nahka ärritada ja põhjustada põletikujärgset hüperpigmentatsiooni, eriti tumedama nahaga inimestel.

Eucerin Anti-Pigment tooted aitavad pikendada melasma dermatoloogilise ravi tulemusi

Dermo-kosmeetika nahahooldustooteid võib kasutada igapäevaselt, et pikendada dermatoloogilise ravi tulemusi. Kõik neli toodet Eucerin Anti-Pigment tootevalikus – päevakreem, öökreem, kahekordse toimega seerum ja korrektor, sisaldavad tiamidooli, tõhusat ja patenteeritud koostisainet, mis toimib hüperpigmentatsiooni algpõhjusena, vähendades melaniini tootmist. Kliiniliselt ja dermatoloogiliselt on tõestatud, et see vähendab tumedaid laike ja takistab nende taasilmumist.

Sarnased tooted