Hüperpigmentatsioon – Mis põhjustab vanaduslaike ja kuidas neid vähendada?

3 minutit lugemist
Näita Rohkem

Vanaduslaigud (tuntud ka kui päikeselaigud) on väikesed värvi muutnud piirkonnad (hüperpigmentatsioon), mis tekivad sageli näole, kätele ja teistele päikesega regulaarselt kokkupuutuvatele kehaosadele. Selles artiklis vaadeldakse, mis neid põhjustab ja selgitatakse, mida saate teha, et takistada nende tekkimist. Samuti vaatame, mida saab teha tumedate laikude vähendamiseks, kui need on juba ilmunud.

Mis on vanaduslaigud ja mis neid põhjustab?

Vanaduslaigud (tuntud ka kui päikeselaigud) esinevad väikeste, lamedate ja tumenenud nahalaikudena

Vanaduslaigud ja päikeselaigud on sama asi. See on levinud hüperpigmentatsioonivorm ja esineb väikeste ning tumenenud nahalaikudena, mis on värvuselt helepruunid kuni mustad. Need on kõige levinumad üle 40-aastastel inimestel (sellest ka nimi), kuid võivad esineda ka varem.
Neid põhjustab melaniini suurenenud tootmine – looduslik pigment, mis annab nahale selle värvi. Melaniin toimib teie naha loodusliku päikesekaitsevahendina, kaitstes teid kahjulike UV-kiirte eest. See on ka põhjus, miks inimesed päikese käes päevituvad. Kuid liigne kokkupuude päikesega suurendab melaniini hulka, mida nahk toodab. Alternatiivne nimi „päikeselaigud“ viitabki, et need tumedad laigud tekivad kõige sagedamini liigse päikesega kokkupuute tõttu. Sel põhjusel leidub neid tavaliselt kehapiirkondadel, mis on sageli päikese käes: nägu, kael, dekoltee, õlad, käsivarred ja käed.

Vanaduslaigud (tuntud ka kui päikeselaigud) esinevad sagedamini vanuses üle 40
Vanaduslaigud kipuvad ilmuma nahapiirkondadele, mis kõige rohkem päikesega kokku puutuvad

Lisateavet hüperpigmentatsiooni põhjuste ja seisundi erinevate tüüpide kohta leiate artiklist Hüperpigmentatsioon: mis põhjustab tumedaid laike ja kuidas neid vähendada?

 

Pigmendilaigud on harilikult kahjutud, kuid võivad mõjutada inimese enesekindlust. Teatud vormid, näiteks melanoom (nahavähi liik), võivad olla eluohtlikud. Kui teil on oma pigmendilaikude suhtes kahtlusi – kui need muudavad kuju, suurust ja värvi või muutuvad sügelevaks ja hakkavad veritsema, tuleb konsulteerida arstiga.

Mida saab teha vanaduslaikude vältimiseks?

Päikesekaitse on kõige olulisem samm vanaduslaikude vähendamiseks
Kasutage kõikidel päikesega kokkupuutuvatel nahapiirkondadel sobivat päikesekaitsevahendit

 

Vanaduslaikude tekkimise vältimisel on kõige olulisem päikesekaitse. Tuleb meeles pidada, et päikesekiired mõjutavad nahka isegi pilvistel päevadel, nii et pakkuge oma nahale igapäevast vajalikku kaitset.  Lisaks hüperpigmentatsiooni vähendamisele pakub Eucerin Anti-Pigment päevakreem SPF 30 tõhusat kaitset UVA ja UVB (SPF 30) vastu ning takistab täiendavate päikese tekitatud pigmendilaikude tekkimist.
Päikese käes veedetud aja piiramine aitab samuti vähendada vanaduslaikude teket. Püüdke hoiduda päikese käest selle kõige intensiivsematel tundidel ja kandke võimalusel kaitseriietust, sealhulgas päikesekübaraid ja päikeseprille. Kui nahk puutub kokku päikesega, kandke järjepidevalt uuesti peale päikesekaitsevahendit:
  • sobiva SPF-tasemega
  • mis on spetsiaalselt mõeldud teie nahatüübi- ja seisundi jaoks
Lisateavet Eucerini parimate päikesekaitsetoodete kohta leiate siit.

 

Kuidas olemasolevaid vanaduslaike eemaldada või vähendada?

Kuigi ennetamine on parim lahendus, on väljakujunenud vanaduslaike võimalik hajutada ja vältida nende taastekkimist.

Dermo-kosmeetilised lahendused vanaduslaikude jaoks

 

Eucerin Anti-Pigment tooted vähendada vanaduslaike ja aitavad vältida nende taastekkimist
Eucerin Anti-Pigment duaalseerum sobib ideaalselt suurematele hüperpigmentatsiooni piirkondadele

Tõhusaks lahenduseks võib olla igapäevane nahahooldusrutiin, milles kasutatakse kliiniliselt ja dermatoloogiliselt tõestatud tooteid. Kuna need on mitteinvasiivsed, võib dermo-kosmeetilisi tooteid kasutada aasta ringi. Lisaks võivad need pikendada dermatoloogilise ravi nagu keemilise koorimise või laserteraapia tulemusi.

Eucerin Anti-Pigment tootevalik on loodud spetsiaalselt vanaduslaikude (ja muude  hüperpigmentatsiooni vormide) eemaldamiseks ühtlase ja särava naha heaks. Kõik tootevaliku neli toodet – päevakreem, öökreem, seerum ja korrektor, sisaldavad tiamidooli, tõhusat ja patenteeritud koostisainet, mis toimib hüperpigmentatsiooni algpõhjusele, vähendades melaniini tootmist. Kliiniliselt ja dermatoloogiliselt on tõestatud, et see vähendab tumedaid laike ja takistab nende taasilmumist. Esimesed tulemused on nähtavad kahe nädala pärast ja paranevad pidevalt jätkusuutlikul kasutamisel. Eucerin Anti-Pigment tootevaliku tooteid saab kasutada ka dermatoloogilise ravi tulemuste pikendamiseks.

Keemiline koorimine koorib nahka, et paljastada alumine uus nahakiht
Laserravi võib olla tõhus vanaduslaikude ravi

 

Vanaduslaike võivad aidata vähendada dermatoloogilised raviprotseduurid nagu keemiline koorimine ja laserravi.
  • Keemiline koorimine hõlmab keemilise lahuse (näiteks AHA) kandmist näole, kaelale ja kätele naha koorimiseks (surnud naharakkude eemaldamiseks), et stimuleerida uute naharakkude tekkimist ja paljastada uus nahk. Lisateavet keemilise koorimise kohta leiate artiklist Mis on keemilised koorimised ja kuidas need toimivad?
  • Laserravil on sarnane toime, kuid see kipub olema täpsem, kuna dermatoloogil on suurem kontroll ravi intensiivsuse üle. Laserravi hõlmab kahjustatud ala „töötlemist“ suure võimsusega valgusega. Kõige leebemad ravimeetodid töötlevad naha epidermist (pinnakihti) ja intensiivsemad ravimeetodid tungivad naha sügavamatesse kihtidesse. Lisateavet leiate artiklist Laserravi: kuidas pärast ravi oma naha eest hoolitseda?
Dermatoloogid võivad välja kirjutada ja/või kasutada ka hüdrokinooni, mida peetakse siiani üheks kõige tõhusamaks lokaalseks aineks hüperpigmentatsiooni vähendamiseks. Seda saab aga kasutada vaid piiratud ajaperioodil, sest sarnaselt teistele keemilise koorimise ja laserravi vormidele võib see nahka ärritada ja põhjustada põletikujärgset hüperpigmentatsiooni, eriti tumedama nahaga inimestel.

 

Sarnased tooted