Õrn kehapesu – kuidas kaitsta naha mikrobioomi?

4 minutit lugemist
Näita Rohkem

Mikrobioom on kehas ja kehal elavate mikroobide kogum, mis koosneb bakteritest, viirustest ja seentest. Meie mikrobioom ületab isegi meie enda rakkude arvu – mikroobseid geene on palju rohkem kui inimese geene.

Need mikroorganismid ei ole pelgalt passiivsed kaaslased, vaid ka olulised meie tervise jaoks. Naha mikrobioomil on oluline roll meie naha üldises tervises ja see aitab märkimisväärselt kaitsta nahaprobleemide eest – seetõttu on ülimalt oluline säilitada tervislik mikrobioom.

 
Kuidas Eucerin pH5 kaitseb naha mikrobioomi?

Mis on naha mikrobioom?

Enamik meist teab mõistet mikrobioom seoses soolestikuga. Sõna mikrobioom viitab aga kõigile mikroorganismidele, mis elavad meie kehas ja kehal ning ka nahal on oma mikrobioom. Mikrobioom areneb kohe pärast sündi, kui vastsündinu puutub kokku välismaailmaga. Naha koloniseerib kiiresti mitmekesine bakteripopulatsioon, sealhulgas Staphylococcae, Corynebacteria ja Cutibacteria. Selline varajane koloniseerimine on oluline vastsündinu immuunsüsteemi arenguks ning naha ettevalmistamiseks ja tugevdamiseks eluks paljude välismõjudega – see on nagu esimene kaitseliin.

Neid nahal loomulikult/sümbiootiliselt elavaid baktereid nimetatakse residentbakteriteks. Need jäävad nahale nähtamatu kihina ja moodustavad koos viiruste ja seentega naha mikrobioomi, mis harmoonias olles aitab tagada terve naha ja moodustab kaitsebarjääri.

Teiselt poolt on ajutised bakterid, mis ei ole püsivad, vaid nt võivad nahaga kokku puutuda väljastpoolt. Need ajutised bakterid võivad mõnikord põhjustada näiteks nahaprobleeme või nakkust. Terves naha mikrobioomis kaitsevad residentbakterid nahka ajutiste bakterite eest nagu bioloogiline kaitsebarjäär, et võidelda võimalike kahjulike mikroobide vastu. Naha mikrobioomi suurepärases seisukorras hoidmiseks on oluline kasutada õrnatoimelisi puhastusvahendeid. Õrn puhastamine säilitab naha loomuliku pH tasakaalu ja toetab optimaalset keskkonda tervisliku naha mikrobioomi jaoks.

Kaitstud nahk ja terve mikrobioom
Uus mikrobioomi uurimisvaldkond

Miks on naha mikrobioom oluline?

Igal inimesel on oma ainulaadne mikrobioom, millega sümbioosis ta elab. Kui nahk pakub bakteritele elupaika ja toitaineid, siis bakterid kaitsevad nahka ja seega ka organismi patogeenide, st haigusi põhjustavate mikroobide, sissetungimise eest.

Koos naha endaga moodustab mikrobioom nahale happelise kaitsekihi, mis kaitseb patogeenide sissetungimise eest ja säilitab tema enda elupaiga. Organismi enda mikrobioom tuleb happelistes tingimustes (umbes pH-tase 5) väga hästi toime, kuid patogeenid selliseid tingimusi ei talu. Erinevad keskkonnategurid, näiteks naha pH muutumine, UV-kiirgus või vanus, võivad mõjutada naha mikrobioomi tasakaalu. Tasakaalustamata mikrobioom võib põhjustada selliseid nahahaigusi nagu kuiv, tundlik nahk või isegi põletikulised nahahaigused nagu akne või atoopiline dermatiit. „Beiersdorfis on nahabaktereid edukalt uuritud juba üle 20 aasta. Oleme alati tahtnud mõista bakterite kasulikku mõju meie nahale, aga ka seda, kuidas saaksime aidata nahal oma mikrobioomi stabiilsena hoida,“ ütleb mikrobioomi uurimisrühma juht dr Hendrik Reuter.

pH5 puhastustooted võimaldavad õrna puhastust, mis kaitseb mikrobioomi

Kuidas mõjutab puhastamine naha mikrobioomi?

Tugevatoimelised pindaktiivsed ained ründavad naha ja mikrobioomi vastastikust mõju mitmel tasandil. Ühelt poolt eemaldavad tugevatoimelised ained residentbakterid, teisalt aga nahk kuivatatakse ja selle kaitsebarjäär saab kahjustada. Need tegurid tähendavad seda, et happelist kaitsekihti ei saa korralikult säilitada. Võib tekkida mikrobioomi muutumine, mis tähendab, et mikroorganismide liigid ja koostis võivad muutuda. Järelikult võivad patogeenid ja allergeenid hõlpsamalt naha sisse tungida, muutes naha tundlikumaks.

pH5 puhastustooted toetavad tundlikku nahka, puhastades õrnatoimeliste pindaktiivsete ainetega, täiendades toimeainete ja looduslike õlide varusid, et tagada naha niiskustase sagedasel pesemisel. Kõigi pH5 toodete pH väärtus on 5, mis on terve naha pH väärtus ja mikrobioomi optimaalne pH väärtus. pH5 puhastustooted tagavad õrna puhastamise, mis kaitseb mikrobioomi ja säilitavad naha kaitsebarjääri. Kaitsev happekiht jääb aktiivseks, et takistada patogeenide ja allergeenide tungimist naha sisse. 

Naha loomulik pH-tase

pH5 Citratre Buffer

Mõiste pH tähendab vesiniku potentsiaali ja viitab vesinikioonide aktiivsusele veepõhises lahuses. Iga lahuse pH-taset mõõdetakse skaalal 0-14, kusjuures väärtust 7 peetakse neutraalseks. Naha puhul on pindmine ja pealmine kiht looduslikult happeline, keskmine pH-tase on 5.

Naha pH tasakaal varieerub veidi vastavalt erinevatele teguritele, nagu sugu, vanus ja keha piirkond. Naha pH mängib olulist rolli ka naha tervises ja on ülioluline naha kaitsebarjääri jaoks. See neutraliseerib leelisepõhised mõjurid (nagu tugevatoimelised pindaktiivsed ained), toetab surnud naharakkude eemaldamise olulist protsessi (tuntud kui koorimine) ja loob optimaalse keskkonna, kus saab areneda naha loomulik floora.

Naha pH-taseme muutudes nõrgeneb ka selle kaitsefunktsioon. Veekadu suureneb ja nahk kuivab, muutes selle vastuvõtlikumaks välistele ärritajatele ning suurendades tundlikkust. Eucerin pH tasakaalusüsteem sisaldab pH5 tsitraadi puhverlahust, mis taastab naha optimaalse pH-taseme ja toetab seda. See aitab tugevdada nahabarjääri kaitsefunktsiooni, kaitstes loomulikku kaitsevõimet ja vähendades tundlikkust. 

Säilita naha pH tasakaal õrna puhastusega

Kuidas hoolitseda oma naha mikrobioomi eest?

Tasakaalustatud toitumine ja vedeliku tarbimine aitavad säilitada naha tervist ja ilu seestpoolt. Stressi, keskkonnast tuleneva saastatuse ja kahjulike harjumuste, nagu nikotiino või alkoholi liigtarbimine, vältimine aitab samuti kaasa naha tervislikule mikrobioomile.

Kui rääkida seepidest ja dušigeelidest, on õrnatoimeline puhastamine kasulik ka naha mikrobioomile. Õrn puhastamine säilitab naha loomuliku pH tasakaalu ja toetab optimaalset keskkonda tervisliku naha mikrobioomi jaoks.

Naha loomuliku kaitsevõime tagamiseks ja vastupidavuse säilitamiseks valige dušigeel, mis sisaldab eriti õrnatoimelisi pindaktiivseid aineid ja mille pH-tase on tasakaalustatud. Õrnatoimelistes puhastustoodetes nagu Eucerin pH5 dušiõli ja pH5 dušigeel kasutatakse Eucerinile ainuomast pH tasakaalustamise süsteemi, mis suudab taastada naha normaalse pH-taseme.

Tasakaalustatud pH-tasemega puhastustoote kasutamine muudab naha vähem tundlikuks, rohkem vastupidavamaks keskkonnamõjuritele ja kaitseb naha mikrobioomi.

Täielik nahahooldusrutiin