Vananev nahk – Ennetamine

Näita Rohkem

Nahk hakkab vananema 25. eluaasta paiku. Naha loomulikku vananemist põhjustavad tegurid võib üldjoontes jagada kaheks: kehasisesteks ja -välisteks. Kehasisesed tegurid on seotud kronoloogilise vananemise ja pärilikkusega ning neid ei saa muuta. Kehaväliseid tegureid saab aga reguleerida igakülgse ennetamisega.

Vananeva naha ehitus

Kuidas muutub vananeva naha ehitus?

Vananemist põhjustavad mitmed kehasisesed, aga ka eluviisiga seotud kehavälised tegurid. Naha loomulik vananemine toimub kõigis naha osades.

Naha vananemine mõjutab kõiki nahakihte (1. epidermis ehk marrasknahk, 2. dermis ehk pärisnahk ning 3. subkuutis ehk alusnahk) erinevalt.

Nahk koosneb kolmest kihist, milleks on epidermis ehk marrasknahk, dermis ehk pärisnahk ja subkuutis ehk alusnahk. Vananemine võib toimuda neis kõigis, kusjuures iga kihi puhul ilmnevad erinevad nähtavad vananemismärgid.

Epidermis ehk marrasknahk

  • Muutused: rakkude uuenemise aeglustumine, lipiidide tootmise vähenemine.
  • Välised märgid: karedam ja kuivem nahk, peened kurrud ja kortsud. Tundlikum UV-kiirguse suhtes, ei parane nii kergesti ja on nakkustele vastuvõtlikum.

Dermis ehk pärisnahk

  • Muutused: kollageenisisalduse vähenemine aastas 1% ja elastiinitaseme langus. Kehvem verevarustus.
  • Välised märgid: vähenenud elastsus, suurem kahjustumisoht, kortsud tekivad kergemini. Prinkuse vähenemine ja jume tuhmumine. Nooruslikule nahale viitava õhetava jume kahvatumine.

Subkuutis ehk alusnahk

  • Muutused: rasvarakkude suuruse ja arvu vähenemine. Diferentseerumisvõime vähenemine.
  • Välised märgid: vormikuse vähenemine, sügavamad kortsud ja aukuvajunud põsed. Haavad ei parane kergesti.

Toimetulek

Kuidas enneaegset vananemist ära hoida?

Vananemine on loomulik protsess, mida pole võimalik vältida. Siiski saab vähendada naha loomuliku vananemise nähtavaid ilminguid. On hea olla kursis eluviisist tulenevate teguritega, mis nahka mõjutavad. Kõik kehavälised tegurid põhjustavad organismis vabade radikaalide tekkimist, mida nimetatakse oksüdatiivseks stressiks. Vabad radikaalid kahjustavad naharakkude kõiki osi ning kiirendavad nähtavate vananemismärkide ilmnemist, milleks on kortsud, prinkuse kahanemine, jume tuhmumine ja naha vormikuse vähenemine.

Väldi liigset päikese käes viibimist

Pikaajaline ja igapäevane päikese käes viibimine tekitab naha fotovananemist.
Korrapärane päikesekaitsetoodete kasutamine on väga tähtis.

Nii pikaajaline kui ka igapäevane päikese käes viibimine tekitavad fotovananemist, mida põhjustab oksüdatiivne stress. Päikese mõju naha loomulikule vananemisele ei peaks alahindama.

„Naha enneaegne vananemine on 80% ulatuses tingitud UV-kiirguse kahjulikust mõjust.“

Nahk suudab küll end päikese eest kaitsta tänu päevituse tekkimisele ja epidermise paksenemisele, kuid ainult teatud piirini. Mil määral, sõltub konkreetsest inimesest ning kui see piir on ületatud, on tagajärjeks püsikahju nahale ja vananemismärkide ilmnemise kiirenemine.

Nahk puutub kahjuliku UV-kiirgusega kokku alati, kui päikese käes viibime, isegi talvel. Loe siit lähemalt UVA- ja UVB-kiirguse mõju kohta nahale. See võib tekitada päevitust, päikesepõletust, ebaühtlast pigmenteerumist, naha vananemist ning halvimal juhul isegi nahavähki. Et vähendada päikese kahjulikku mõju nahale, peaks seda korralikult kaitsma. Abi on sellest, kui kasutada igapäevase nahahoolduse käigus päikesekaitseteguriga tooteid. Sobiva päikesekaitsetoote valimisel peaks lähtuma nahatüübist, pigmenteerumise tüübist ja päikesekiirguse tugevusest kohas, kus viibitakse. Loe lähemalt näonaha päikesekaitse kohta.

Loobu suitsetamisest

Sigarettides leiduvad kemikaalid ja nikotiin põhjustavad sarnaselt saastega oksüdatiivset stressi. Suitsetamisest loobumine aeglustab igati naha loomulikku vananemist.

Kanna naha eest õigesti hoolt

Nägu peaks puhastama õrnatoimelise tootega, mis ei kuivata nahka.
Nahahoolduse niisutamisetapis varustatakse nahka peamiste toimeainetega, mis aeglustavad vananemist.

Kuna naha loomulik vananemine algab umbes 25. eluaasta paiku, peaks ennetavaid abinõusid võtma niipea kui võimalik, et seda protsessi aeglustada ja hoida ära edasise kahju tekkimine nahale. Sobiv nahahooldus aitab aeglustada naha loomuliku vananemise ilmingute tekkimist. Peaks kasutama tooteid, mis võitlevad peamiste vananemismärkidega, olgu nendeks siis kortsud, vormikuse vähenemine või prinkuse kahanemine ja jume tuhmumine.

  • Esimene etapp on naha puhastamine tootega, mis eemaldab meigi ja mustuse, kuid ei ärrita nahka. See toode peaks olema leebe toimega ega tohiks nahka kuivatada.
  • Toniseerimine sobiva toonikuga puhastab nahka ja valmistab seda ette järgmiseks etapiks.
  • Niisutamine tasakaalustab naha veesisaldust ja toidab nahka. See aitab ka võidelda vananemismärkidega, mille hulka kuulub sageli vanusest tingitud nahakuivus.
  • Kui on kavas päeva jooksul päikese käes viibida, peaks enne niisutavat kreemi kandma näole tõhusat päikesekaitsetoodet olenemata peamistest vananemismärkidest.

Toitu tervislikult

Värsked puu- ja köögiviljad sisaldavad külluslikult antioksüdante, näiteks A-, C- ja E-vitamiini.

Tervet nahka tuleb niisutada ka seestpoolt.

„Vee joomine aitab nahka niisutada.“

Oksüdatiivne stress mõjub nahale halvasti, kuid õigel toitumisel on vastupidine mõju. Süüa tuleks palju värskeid puu- ja köögivilju, mis sisaldavad rohkelt antioksüdante ning mikrotoitaineid. Antioksüdandid on molekulid, mis suudavad neutraliseerida vabu radikaale. Kui kaasad oma toidusedelisse rohkem selliseid toiduaineid, aitab see aeglustada mitte ainult vananemist, mida põhjustab kehavälistest teguritest tingitud oksüdatiivne stress, vaid ka naha loomulikku vananemist, mida mõjutavad kehasisesed tegurid.

Seotud tooted

Sarnased tooted