Vananemismärgid – Sügavad kortsud ja elastsuse kadu

6 minutit lugemist
Näita Rohkem

Naha loomulik vananemine hakkab umbes 25. eluaasta paiku mõjutama seda, milline nahk välja näeb ja tundub. Tavaliselt tekivad esmalt peened kurrud ja seejärel kortsud. Aja jooksul ilmnevad sellised vananemismärgid nagu vormikuse vähenemine ja elastsuse kadu. Nahk muutub lõdvemaks, jume tuhmimaks ja kortsud sügavamaks.

Naha vananemine on loomulik protsess ja see on suuresti tingitud teguritest, mille üle meil puudub igasugune kontroll (näiteks pärilikkus). Samas on oma osa ka välisteguritel ja me saame paljusid neist mõjutada just endale sobivas suunas. Eluviisist tulenevad tegurid (näiteks see, kui palju me viibime päikese käes ja kuidas toitume) võivad naha vananemist kiirendada, põhjustades naha enneaegset vananemist. Targad valikud ja naha kaitsmine tagavad kauemaks naha noorusliku väljanägemise.

Tundemärgid Ja Sümptomid

Miks kaotab nahk elastsuse ja prinkuse ning muutub kortsuliseks?

Vananemise käigus toimuvad muutused naha ehituses. Nahk ei ole enam nii elastne, prink, tugev ja särav ning tekivad kortsud. Elastsuse vähenemine koos sügavate kortsude tekkimisega on üks peamisi vananemismärke, mis valmistab muret küpse nahaga naistele.

Nooruslik nahk on prink ja särav ning sel puuduvad kurrud ja kortsud. (joonis)

Prinkuse vähenemine ja sügavad kortsud

Noores eas on nahakude tugev ning selles leidub piisavalt kollageeni ja elastiini, mis hoiavad naha pringi ning siledana. Ent vananedes väheneb kollageeni- (aastas 1%) ja elastiinisisaldus. See toob kaasa muutused, mis nõrgestavad naha ehitust. Nahk ei ole enam nii prink ja kortsud muutuvad sügavamaks.

Veel üks tegur, mis põhjustab prinkuse kadu ja kortsude süvenemist, on hüaluroonhappe tootmise vähenemine. Hüaluroonhape, mida noor nahk sünteesib rohkelt, aitab rakkudel vett siduda. Vananedes hüaluroonhappe tootmine aeglustub, nahk muutub kuivemaks ning kaotab oma prinkuse ja vormikuse.

Küps nahk ei ole nii elastne, särav ega tugev ning sel on tekkinud kortsud. (joonis)

Jume tuhmumine

Vananedes muutub naha mikrovereringe kehvemaks ning seetõttu on pärsitud toitainete ja hapniku transport naha pealiskihtidesse. Seepärast tuhmubki nooruslikule nahale omane õhetav jume.

Otsesed Ja Kaudsed Põhjused

Miks toimuvad nahas sellised muutused?

Prinkuse vähenemine ja kortsude süvenemine on teatud määral vältimatu ning kuulub naha loomuliku vananemise juurde. Naha vananemine on loomulik protsess, mis on suures osas tingitud kehasisestest teguritest, mille üle meil puudub igasugune kontroll. Ent on hulk välistegureid, mis mõjutavad tugevasti naha vananemist ja mida me saame mõjutada, et ennetada naha enneaegset vananemist.

Kehasisesed tegurid

Naha ehituses toimuvad muutused on ära määratud bioloogilise vanuse ja rakutalitluse tõhususega, mis väheneb aasta-aastalt.

Vananev nahk vajab erilist hoolitsust.

Hormonaalmuutused

Hormoone võib võrrelda nahas tegutsevate kulleritega, mis ergutavad teatud ainete, näiteks kollageeni tootmist. Just viimane hoiab noore naha pringi ja sileda. Menopausi ajal hormoonide tegevus aeglustub ja kollageeni sisaldus nahas väheneb.

Kehavälised tegurid

Mitmed eluviisist tulenevad tegurid tekitavad ja tugevdavad oksüdatiivset stressi, mis põhjustab nahaenneaegset vananemist.

Päike võib nõrgestada naha ehitust ja kiirendada selle vananemist.
Saasteosakesed süvendavad nahas oksüdatiivset stressi.

Päike

Rohkem kui 80% naha enneaegsest vananemisest on põhjustatud liigsest päikesekiirguse käes viibimisest – ja seda eeskätt siis, kui ei kasutata piisavalt sobivaid päikesekaitsevahendeid.

UVA- ja UVB-kiirgus võivad tekitada lühi- ja pikaajalisi päikesekahjustusi. UVB-kiirgus, mis tungib pealmistesse nahakihtidesse (epidermis), võib põhjustada päikesepõletust, aga ka otseseid DNA-kahjustusi. UVA-kiirgus jõuab sügavamatesse nahakihtidesse (dermis) ning soodustab vabade radikaalide moodustumist. Viimased võivad kaudselt tekitada DNA-kahjustusi ja seeläbi aeglustada rakutalitlust, põhjustada enneaegset vananemist ning kiirendada nähtavate vananemismärkide – kortsud, vormikuse vähenemine, elastsuse kadu ja sügavad kortsud – ilmnemist.

Liigne kokkupuude kahjuliku UV-kiirgusega põhjustab ka ebaühtlast pigmentatsiooni ja halvimal juhul isegi nahavähki. Loe siit lähemalt UVA- ja UVB-kiirguse mõju kohta nahale.

Saasteosakesed

Saasteosakesed soodustavad vabade radikaalide vabanemist ja süvendavad nahas oksüdatiivset stressi.

Suitsetamine

Suitsetamine on üks peamisi tegureid, mis tekitab nahka kahjustavaid vabu radikaale. Suitsetamine nõrgestab nahka ja soodustab kortsude teket kahel moel. Pärsib naha mikrovereringet, vähendades seeläbi naha varustatust hapniku ja toitainetega. Kahjustab kollageeni- ja elastiinikiude, mis muudavad naha tugevaks ning elastseks.

Toitumine

Teatud toiduained, peamiselt puu- ja köögiviljad, sisaldavad rohkelt antioksüdante ning võivad aidata ennetada naha enneaegset vananemist ja aeglustada selle loomulikku vananemist.

Unepuudus

Nahk taastub ja uueneb magamise ajal.

Kuidas tugevdada nahka, siluda sügavaid kortse ja muuta jume säravaks

Ka terve nahk vananeb, kuid on tõestatud, et teatud toimeained koos igakülgse hoolitsemisega naha seisukorra eest tugevdavad nahka, siluvad kortse ja muudavad jume säravaks.

Toimeained

Nahahooldustooted aitavad tugevdada nahka, siluda kortse ja muuta jume säravaks.
Tooted, mis sisaldavad rohkelt antioksüdante, aitavad kaitsta nahka oksüdatiivse stressi eest.

Pöörake erilist tähelepanu toodetele, mis sisaldavad alltoodud toimeaineid.

Arktiin

Arktiin on looduslikku päritolu toimeaine, mida saadakse takjataime viljast. See ergutab nõrgenenud sidekoe taastumist, tugevdades rakuseinu. Samuti kiirendab arktiin naharakkudes kollageeni uuenemist, mis muidu muutub vananedes oluliselt aeglasemaks. See on peamine toimeaine Eucerini sarja Hyaluron-Filler + Elasticity päeva- ja ööhooldustoodetes, mis aitavad parandada küpse naha elastsust ja prinkust ning vähendavad sügavaid kortse.

Silimariin

Silimariini saadakse maarjaohaka viljadest. See on tuntud ja tõhus antioksüdant, mis kaitseb kollageeni- ja elastiinikiude oksüdatiivse stressi eest. Eucerini uurimiskeskuses on katsetega tõestatud avastus, et lisaks ergutab see nahas rakutasandil mikrovereringet. Silümariin on peamine toimeaine Eucerini sarja Hyaluron-Filler + Elasticity päeva- ja ööhooldustoodetes.

Hüaluroonhape

Hüaluroonhape on aine, mida toodavad naharakud ja mida leidub naha sidekoes. Üks selle peamisi ülesandeid on säilitada nahas niiskust ning see suudab siduda vett 1000 – 10 000 korda oma kaalust rohkem (st 1–10 liitrit). Vananedes kahaneb naha võime toota hüaluroonhapet ning seetõttu hakkavad tekkima kortsud, mis aja jooksul süvenevad. Eucerini sarja Hyaluron-Filler + Elasticity päeva- ja ööhooldustooted sisaldavad kaht tüüpi hüaluroonhapet, et täita tõhusalt kortse seestpoolt väljapoole.

Argaaniaõli

Argaaniaõli pressitakse argaaniapuu pähkli tuumadest. Argaaniaõli sisaldab kuni 80% asendamatuid rasvhappeid (oomega-9 ja -6), mida organism kasutab rakumembraani tootmiseks ja parandamiseks, et nahk suudaks täita oma põhiülesannet, milleks on organismi kaitsmine. Samuti sisaldab see rikkalikult E-vitamiini (tõhus antioksüdant). Argaaniaõli on Eucerini sarja Hyaluron-Filler + Elasticity öökreemi ja Eucerini sarja Hyaluron-Filler + Elasticity näoõli peamine toimeaine, mis koos teiste koostisainetega muudab naha siledamaks ning pehmemaks.

Maarjaohakaõli

Õli, mida saadakse maarjaohakast (Silybum marianium), kuulub sageli just vananemisvastaste nahahooldustoodete koostisesse. See sisaldab linoolhapet (oomega-6-rasvhape). Maarjaohakaõli on Eucerini sarja Hyaluron-Filler + Elasticity näoõli peamine toimeaine ning on tõestatud, et see toode toidab nahka ja lisab jumele sära.

E-vitamiin

E-vitamiin (ehk tokoferool) on tõhus antioksüdant, mis kaitseb nahka oksüdatiivset stressi tekitavate vabade radikaalide eest. Samuti on see üks Eucerini sarja Hyaluron-Filler + Elasticity näoõli peamisi koostisaineid ja aitab suurendada naha loomupärast tugevust.

IGAKÜLGNE HOOLITSEMINE NAHA SEISUKORRA EEST

Tervislik eluviis aitab vananemisprotsessi kontrolli all hoida ning säilitada naha kaunis ja terve välimus.

Aastaringne päikesekaitse aitab ennetada naha enneaegset vananemist.
Nahahooldustooted, mis sisaldavad järeleproovitud toimeaineid, aitavad tugevdada nahka, siluda kortse ja muuta jume säravaks.

Päikesekaitse

Naha kaitsmine UV-kiirguse eest on kõige tähtsam abinõu, mis aitab ennetada naha enneaegset vananemist. Loe osast „Näonaha päikesekaitse“ lähemalt, kuidas naha eest hoolitseda, kui sul on plaanis päikese käes viibida. Eucerin pakub laias valikus päikesekaitsevahendeid, mis tagavad vananevale nahale vajaliku päikesekaitse.

Nahahooldus

Sobiv nahahooldus on vananemisilmingute igakülgse vähendamise ja küpse naha eest hoolitsemise nurgakivi. Sobiv nahahooldus peaks koosnema kolmest etapist: puhastamine, niisutamine ja päikesekaitse. Loe lähemalt, kuidas igakülgselt naha seisukorra eest hoolitseda, osast „Tegurid, mis mõjutavad nahka“, ja kuidas näonaha eest hoolt kanda, osast „Igapäevane näonaha hooldus“.

Suitsetamine

Suitsetamisest loobumine parandab naha väljanägemist. Sigarettides leiduvad kemikaalid ja nikotiin suurendavad vabade radikaalide hulka ning võivad tugevdada päikesekiirguse kahjulikku mõju.

Toitumine

Tervislik ja tasakaalustatud toitumine, näiteks puu- ja köögiviljade rohke tarbimine, tagab, et organism saab piisavalt antioksüdante, mis aitavad võidelda vabade radikaalide kahjuliku mõjuga nahale. On tähtis toituda mitmekesiselt, kuid samas on teada, et mõned toiduained sisaldavad rohkem antioksüdante kui teised, nende hulgas näiteks rohelised lehtköögiviljad, apelsinid ning kollased puu- ja köögiviljad (näiteks porgandid ja aprikoosid), mustikad, tomatid, oad ja muud kaunviljad, pähklid ja kala (iseäranis lõhe).

Piisav ööuni

Kosutava ööune ajal nahk taastub ja uueneb.

Seotud tooted

Sarnased tooted